Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Џек Ма: Верувајте во себе и кога никој друг не верува во вас

Објавено

на

Џек Ма е 54-годишен сопственик на кинеската компанија Алибаба, вомоментов е најбогатиот Кинез и еден од најбогатите луѓе на светот.

Сепак, многумина не го знаат податокот за него, дека тој не бил богат отсекогаш. Џек Ма е роден во многу сиромашно семејство и поради тоа што како мал немал финансии за најосновните потреби, тој бил решен да успее во животот. Но, патот до успехот не му бил воопшто лесен.

Дури десет пати се обидувал да се запише на престижниот Универзитет Харвард, меѓутоа безуспешно. Два пати паднал на приемниот испит на факултетот за просветен работник, па дури во третиот обид успеал да се запише.

Во младоста, Џек Ма имал потешкотии и за пронаоѓање на работа. Тој конкурирал на многу работни позиции, од полиција, администрација до продавач, рецепционер, итн… Конкурирал и во ланецот за брза храна КФЦ, но никаде не добил ниту шанса да започне со работа.

Во неговата Кина ништо не му одело од рака, па тој решил својата среќа да ја побара во Америка, каде што заминал во 1995 година. Во земјата на можностите тој видел што се нуди интернетот, па добил идеја да се врати во Кина и да основа своја фирма за онлајн трговија. Сепак, ниту тоа не му успеало веднаш.

Ма отворил неколку фирми, но сите тие доживеале колапс. Сепак, неговата желба да успее преовладувала, па тој во ниту еден момент не размислувал да се откаже, туку барал начин како неуспехот да го насочи кон успех.

По неколку неуспешни обиди, тој решил во еден стан да покани неколку пријатели и да им ја образложи својата идеја за интернет трговија, која пријателите не ја примиле со воодушевување, туку сметале дека е глупава идеја и само си го потрошиле времето.

Сепак, дел од нив решиле да му дадат поддршка на Џек Маи така во 1999 година е формирана компанијата Алибаба, која сега вреди повеќе од 90 милијарди долари. Таа веќе 20 години е број еден во бизнисот со електронското тргување.

Џек Ма е пример за тоа дека мног неуспеси не значат целосен колапс, туку дека упорноста сигурно ќе ви се исплати и сонот да стане реалност, но никогаш не смееме да се откажуваме од него. Тој е еден од ретките луѓе кои можат да кажат дека сите неуспеси можат да се претворат во еден огромен успех.

Џек Ма со своето искуство сега покрај тоа што е сопственик на една од најголемите компании во светот, тој е мотивациски говорник со цел да ги мотивира сите млади претприемачи да го следат неговиот пример и никогаш да не се откажуваат од својот сон.

Една од неговите најмотивирачки пораки е „Верувајте во себе и кога никој не верува во вас“.

Криптовалути

Серена Вилијамс инвестира во криптовалути!?

Објавено

на

Една од најуспешните тенисерки на сите времиња, Серена Вилијамс на својот Инстаграм профил објави дека има инвестиција во берзата за криптовалути Coinbase. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфо ден за промоција на можности за финансирање на фирми

Објавено

на

Во Скопје денеска ќе се одржи Инфо ден за промоција на можности за финансирање во рамки на проектот Иновативен центар: компаративна предност за поголема конкурентност“. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Journey to Audit Challenges – Професионален едукативен настан во организација на Здружението на внатрешни ревизори и Институтот на овластени ревизори

Објавено

на

Во интерес на заедничката соработка и промоцијата на професиите интерна и екстерна ревизија, Здружението на внатрешни ревизори и Институтот на овластени ревизори организираа професионален едукативен настан со наслов The Journey to Audit Challenges/Во чекор со предизвиците на ревизијата, кој се одржа во хотелот „Холидеј Ин“. Настанот претставуваше исклучителна можност за професионално усовршување, дискусија за улогата на интерната и екстерната ревизија во заштитата на интересите на акционерите и заинтересираните страни, како и дискусија за квалитетот на финансиското известување и интерните контроли со претставниците на ревизорската професија, финансиската и деловната заедница и регулаторните институции. (more…)

Продолжи со читање
project

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange