Connect with us

Криптовалути

Јужноафрикански браќа исчезнале откако украле биткоини во вредност од 3,6 милијарди долари

Објавено

на

Двајца браќа и основачи на платформата за криптовалути „Africrypt”, со седиште во Кејп Таун, Јужна Африкa, исчезнале, откако незаконски присвоиле биткоини на нивни клиент во вредност од 3,6 милијарди долари, се вели во извештајот на „Bloomberg“.

Сомнежот за инвеститорите во платформата започна во април кога главниот оперативен директор на „Africrypt”, постариот од двајцата браќа (Амер Каје), ги информирал клиентите дека компанијата била жртва на хакерски упад и побарал од нив тоа да не го пријавуваат кај полиција или адвокати, бидејќи на тој начин ќе се забави просецот на враќање на изгубените средства.

Тој и неговиот брат, Рис, ја основаа компанијата во 2019 година. Откако добија застрашувачко известување, група инвеститори ги ангажираа адвокатите на Ханеком за да спроведат истрага, а друга група започнала стечајна постапка против „Africrypt”. Веста првично беше објавена на почетокот на оваа недела од страна на „BitcoinKE”.

Според извештајот, адвокатите на Ханеком во моментов ја испитуваат ситуацијата. Досега тие не беа во можност да ги лоцираат основачите на „Africrypt” и ја известија приоритетната единица за истрага на криминалот во Јужна Африка, „Јастребите“. Крипто-размените ширум светот, исто така, се ставени во состојба на готовност за претпоставената кражба во случај браќата да се обидат со какви било конверзии на криптовалути.

Освен сомнителното соопштение, излезе дека вработени на „Africrypt” изгубиле пристап до бекендот на платформата седум дена пред наводниот хакерски напад.

За време на тековната истрага, адвокатите на Ханеком открија дека вложените пари во „Africrypt” биле префрлени од дигиталните паричници и сметките на клиентите, во т.н. тамблери и „миксери“ за биткоини кои помагаат криптовалутите да не можат да се следат.

Криптовалути

(ВИДЕО) Спојувањето на етериум може да ја поттикне цената на биткоинот нагоре!?

Објавено

на

Популарниот крипто-аналитичар Бенџамин Кауен анализира како етериум може да ја поттикне цената на најпознатата криптовалута биткоинот нагоре. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

МАКЕДОНЦИТЕ “НЕ СЕ ЗАИНТЕРЕСИРАНИ” ЗА КРИПТОВАЛУТИ – Македонија последна во регионот по бројот на инвеститори во криптовалути

Објавено

на

Во Србија во криптовалути инвестирале 127.461 инвеститори, што ја прави прва во јадранскиот регион по бројот на инвеститори во криптовалути во однос на бројот на жители, објави порталот „Bloomberg Adria“, повикувајќи се на анализата на компанијата „TripleA“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Цената на најпознатата криптовалута повторно во надолен тренд по неколкудневниот раст

Објавено

на

Цената на биткоинот повторно падна откако во саботата го достигна највисокото ниво од средината на јуни, поради оптимизмот дека пазарот можеби веќе го достигнал дното. (more…)

Продолжи со читање


Популарно