Connect with us

Останато

Јован Деспотовски разрешен од директорската функција во Фондот за иновации и технолошки развој

Објавено

на

Јован Деспотовски повеќе не е директор на Фондот за иновации и технолошки развој.

Владата на вчерашната седница донесе Одлука за давање на претходна согласност на Управниот одбор на Фондот за иновации и технолошки развој, да го разреши Јован Деспотовски од должноста директор на Фондот за иновации и технолошки развој, на негово барање, посочија од владината прес-служба.

Јован Деспотовски е дипломиран економист и беше назначен за директор на Фондот за иновации и технолошки развој во 2017 година. Тој ја замени Јасмина Поповска која ја предводеше новоформираната државна институција од 2013 година.

Деспотовски пред една недела објави дека е позитивен на Ковид-19.

Останато

„НEзаштитена пpирода“ – Изложба на фотографии на Велиан Јагев за подигнување на свесноста за животната средина, поддржана oд ПроКредит Банка

Објавено

на

Во соработка со фотографот Велиан Јагев, ПроКредит банка организира патувачка изложба на уметнички фотографии од ретки и уникатни птици кои живеат на територијата на Македонија, изработени од страна на Пикс Плус. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Еcommerce4all.eu – бесплатна едукативна платформа за развој на прекуграничната е-трговија во ЦЕФТА

Објавено

на

Неодамна е комплетирана – ecommerce4all. eu – првата регионална платформа за е-трговија која претставува информативен центар е-трговија во ЦЕФТА регионот. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Европската комисија предвидува раст од 2 проценти на македонската економија за годинава

Објавено

на

Европската комисија предвидува дека македонската економија годинава ќе забележи раст од два отсто, а во 2024 од 3,1 проценти. (more…)

Продолжи со читање

Популарно