Connect with us

Останато

Јапонците одлучија – Спиењето на работа ќе биде задолжително!

Објавено

на

Јапонските работодавци одлучија дека спиењето на работното место ќе стане дел од работните одговорности на секој вработен.

Под спиење на работа не се мисли дека на вработените ќе им биде дозволено неколку минути да ги затворат очите пред нивниот компјутер, туку ќе им биде обезбедена просторија за спиење.

Работодавачите се решија на ваков радикален чекор, откако најновото истражување на неколку експерти откри дека поспаноста на вработените има огромно влијание врз нивната ефикасност во работењето, а тоа ги чини јапонските компании неверојатни 138 милијарди долари на годишно ниво.

Токму поради тоа, предлог на работодавците и на јапонското министерство за здравство е на вработените да им дадат најмалку половина час сон во раните попладневни часови.

„Nextbeat”, јапонска ИТ компанија, веднаш го прифати предлогот и за своите вработени постави две, како што велат од компанијата, „стратешки спални“ за своите вработени.

Собите се опремени со одлична звучна изолација и уреди за блокирање на звук, со неколку кревети и софи, а најстрого е забрането внесување на мобилни телефони, таблети и лаптопи.

Останато

„НEзаштитена пpирода“ – Изложба на фотографии на Велиан Јагев за подигнување на свесноста за животната средина, поддржана oд ПроКредит Банка

Објавено

на

Во соработка со фотографот Велиан Јагев, ПроКредит банка организира патувачка изложба на уметнички фотографии од ретки и уникатни птици кои живеат на територијата на Македонија, изработени од страна на Пикс Плус. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Еcommerce4all.eu – бесплатна едукативна платформа за развој на прекуграничната е-трговија во ЦЕФТА

Објавено

на

Неодамна е комплетирана – ecommerce4all. eu – првата регионална платформа за е-трговија која претставува информативен центар е-трговија во ЦЕФТА регионот. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Европската комисија предвидува раст од 2 проценти на македонската економија за годинава

Објавено

на

Европската комисија предвидува дека македонската економија годинава ќе забележи раст од два отсто, а во 2024 од 3,1 проценти. (more…)

Продолжи со читање

Популарно