Connect with us

Криптовалути

Јапонија очекува економски бум благодарение на биткоин

Објавено

на

Јапонската економија, која со години се бори да се врати на нивоата на раст од 80-тите, би можела повторно да се разбуди, благодарение на биткоинот, криптовалутите и блокчеин технологија.

На јапонската блокчеин конференција изминатата недела во Токио, главен извршен директор на гигантот за финансиски услуги SBI Holdings, Јошитака Китао, изјави дека се обложува дека технологиите поврзани со блокчеинот ќе го поттикнат следниот бум за јапонската економија, после децении на економска слабост.

Во 70-тите години , Јапонија го имаше вториот по големина БДП во светот после САД и овој бум продолжи до 80-тите. Сепак, до почетокот на 90-тите години, економијата во Јапонија стагнираше, и земјата преживеа една “изгубена декада” што се однесува до економскиот раст.

Претходните сугестии беа во насока дека економијата во Јапонија би можела да биде поттикната со “технолошкиот бум”.

Подобрената мобилна поврзаност преку долгоочекуваната 5G технологија, заедно со Интернетот на работите (ИОТ), брзото зголемување на компјутерската моќ и вештачката интелигенција, би можеле бидат комбинација која ќе поттикне економски бум, во кој Јапонија е добро позиционирана да го предводи патот.

SBI инвестира во компании во Јапонија и низ цела Источна Азија преку својот т.н. AI & Blockchain фонд, кој е формиран претходно оваа година, и тежи 460 милиони долари.

“Ние сакаме да го однесеме blockchain и надвор од финансиските текови”, вели Јошитака Китао. “Има многу шпекулативна побарувачка околу криптовалутите, поради што цената оди толку брзо нагоре, но луѓето треба да размислат за тоа како овие технологии се користат во реалниот живот и како тие можат да ги подобрат бизнисите на луѓето”.

Јошитака очекува овој бум да се случи во наредните неколку години и како резултат на тоа го насочува SBI кон блокчеинот и криптовалутите.

Претходно оваа година беше откриено дека SBI планира да започне берза за криптовалути ова лето, а исто така, инвестираше и во ветерни фарми за производство на енергија од обновливи извори со цел да започне копање на BitcoinCash, за коj Јошитака верува дека е подобар од оригиналниот биткоин.

“Биткоинот е премногу скап и луѓето го држат и се надеваат дека ќе се зголеми неговата вредност”, вели Јошитака.

Арон Мекдоналд, главен извршен директор на децентрализираниот пазар Centrality (кој имаше првична понуда вредна 80 милиони долари годинава), очекува Јапонија и Источна Азија да бидат главен двигател на глобалниот биткоин, криптовалутите и усвојување на блокчеинот.

Centrality, со седиште во Нов Зеланд беше доминантно купена од инвеститори од Јапонија, каде што една третина од возрасните користат паричник за криптовалути.

“Фокусирани сме на регионот, бидејќи луѓето во Јапонија се далеку понапред пред остатокот од светот кога станува збор за блокчеин и криптовалути”, вели Мекдоналд, кој се согласува дека блокчеин бумот ќе се случи за само неколку години.

Тезука Мицуру, главен извршен директор на блокчеин инвестициската консултантска компанија CTIA, еден од главните инвеститори во Centrality, вели: “Ако блокчеин е интегриран на јапонскиот пазар, тоа ќе биде одлична алатка и ќе го спречи падот на пазарот”.

Изминатата недела беше објавено дека Centrality склучила партнерство со кинескиот технолошки гигант InfiniVision и јапонската Jasmy, основана од поранешниот претседател на Sony Corporation.

Сепак, постојат стравувања дека преголемата регулатива би можела да ја задуши индустријата на блокчеин и криптовалути во Јапонија, која Владата ја наметнува во размената со криптовалути по неколкуте кражби кои се случија на почетокот на годинава.

Стравувањата од глобална поголема регулација придонесоа за остриот пад на цената на биткоинот во 2018 година, по брзиот пораст минатата година.

Перење пари, даночно затајување, кражби, прекумерни шпекулации се само некои од грижите за регулаторите оваа година.

Додека Јапонија одбра полесен пристапот за блокчеинот и криптовалутите , минатата година воведе закон кој резултираше со 16 лиценцирани трговски центри, на кои на почетокот на март беа казнети шест размени, а исто така наложи да ја ревидираат својата управувачка структура.

 

Криптовалути

Лудиот пад на биткоинот продолжува, заедно со другите криптовалути

Објавено

на

Според експертите, зад големиот пад што започна во средата, не постои очигледен катализатор, а единствената теорија која би можела да објасни остриот пад на вредноста е воведувањето на процесот на регистрација на популарната размена на биткоини на ShaceShift која ги исплаши корисниците.

(more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Турција со најмногу сопственици на биткоин

Објавено

на

Лани во декември, еден биткоин се проценуваше на вредност од речиси 20.000 долари. До крајот на јули годинава, цената на дигиталната валута изнесуваше нешто повеќе од 8.000 долари. Моментално цената на еден биткоин е нешто под 7.000 долари.

Според едно истражување во август 2018 година, учествувале вкупно 14.828 испитаници од 15 држави. Испитаниците на прашањето дали поседуваат биткоини, одговарале исклучиво со “да„ или “не„.

Турција е државата со најголем број сопственици на биткоини. Поточно 18% од испитаниците во Турција поседуваат биткоин.

После неа следи Романија со 12%, Полска со 11%, Шпанија со 10% и Чешка со 9%. Холандија и Австралија со 7% и Британија и Франција со 6%.

Првите очекувања на истражувачите биле дека биткоинот најзастапен ќе биде во Соединетите Американски Држави. Но, само 8% од испитаниците поседуваат биткоин. Исто како и во Австрија, Германија и Италија.

Холандија и Австралија со 7% и Британија и Франција со 6%. После нив се наоѓа Белгија со 5%. Најмал процент има во Луксембург со 4%.

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот повторно доживеа пад

Објавено

на

Откако минатата недела вредноста на криптовалутите стабилно растеше, вчера за само еден час вредноста на биткоинот падна за 300 долари. Други валути кои доживеаа пад се етереум и рипл. Утрово, биткоинот доживеа пад од цели 1000 долари.

Додека вредноста на биткоин падна за 12%, тој не беше најсилно погоден од ненадејниот пад. Вредноста на етереумот и рипл, како и биткоин кеш и ЕОС паднаа за 20%.

„Цената на биткоинот расте во последните неколку месеци, но ако сум на ваше место би бил претпазлив со инвестирањето во оваа криптовалута. Може да бидеме оптимисти за она што е пред нас бидејќи има многу добри вести за развојот на биткоинот, но ќе треба да помине уште некое време за сите тие промени да влијаат на вредноста“, вели Оливер Ајзакс, експерт во полето на криптовалутите.

Кон крајот на минатата година вредноста на биткоинот порасна до 20.000 долари за еден токен, но во 2018 година работите не се толку сјајни, иако цената на оваа криптовалута се стабилизираше на околу 7.000 долари за токен.

 

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange