Connect with us

Платежни картички

Јапонија може да остане без бројки за кредитните картички

Објавено

на

Јапонија може да остане без бројки за кредитните картички со 16 цифри, откако Владата одлучи да ги охрабри електронските плаќања и зголемувањето на интернет купувањето за време на пандемијата на Ковид-19, објавија локалните медиуми.

Јапонија имаше околу 283 милиони кредитни картички во март 2019 година, но тој број се зголеми откако Владата воведе систем на поени за безготовински трансакции минатиот октомври.

Во меѓувреме, плаќањата со картички станаа се попопуларни за време на пандемијата.

Првите шест бројки од бројот на картичката се однесуваат на земјата, брендот и други информации, а издавачот одлучува за последните 10.

Според списанието Маиничи Шимбун, издавачите се загрижени дека наскоро може да има недостиг на комбинации на броеви од седмата цифра натаму.

Проблемот може да се реши со додавање на бројка, но тоа би чинело десетици милијарди јени и ќе предизвика нарушувања.

Домашни банки

„Еден потег, многу придобивки“ – Visa бонус кампања на Шпаркасе Банка

Објавено

на

Шпаркасе Банка АД Скопје во соработка со Visa ја лансираше бонус кампањата „Еден потег, многу придобивки“, која има за цел понуда на премиум услуга и додадена вредност за сите нови клиенти што ќе се одлучат да ја примат својата плата преку Банката. Кампањата ќе трае заклучно до 30.11.2022 година или до искористување на средствата предвидени за кампањата. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Комерцијална банка: Известување за продолжен рок на подарок картички Ист Гејт Мол

Објавено

на

Комерцијална банка ќе го продолжи рокот на важност на подарок картичките за трговскиот центар Ист Гејт Мол кои истекуваат во периодот 30.08-10.09.2022 година со цел да излезе во пресрет на потребите на клиентите, кои поради временото затворање на трговскиот центар Ист Гејт Мол не беа во можност да ги искористат подарок картичките. (more…)

Продолжи со читање

Платежни картички

Mastercard world: За патувања и живот со привилегии

Објавено

на

Доколку сте љубител на патувања, често патувате или тоа допрва ќе го правите, не двоумите се која платежна картичка да ја изберете како ваше средство за плаќање во странство. (more…)

Продолжи со читање

Популарно