Connect with us

Странски банки

Јавниот долг на Велика Британија достигна 98 проценти од БДП

Објавено

на

Јавниот долг на Велика Британија достигна 98 проценти од бруто домашниот производ (БДП) во април, што претставува највисоко ниво од 1963 година.

Според Канцеларијата за буџетска одговорност (ОБР), овој пораст во најголем дел се должи на проценетиот остар пад на производството, предизвикано од пандемијата на коронавирусот, а не поради рекордното ново задолжување минатиот месец.

„Овој претпоставен остар пад на номиналниот БДП придонесе повеќе за растот на учеството на долгот во БДП отколку само зголемувањето на долгот во монетарна смисла“, пренесуваат од канцеларијата за буџетска одговорност (ОБР), по повод официјалните податоци за јавниот долг.

Минатата недела, Канцеларијата за буџетска одговорност (ОБР) предвиде дека британскиот буџетски дефицит ќе достигне 15% од БДП во тековната финансиска година.

Канцеларијата за буџетска одговорност (ОБР) изјави дека податоците за долгот во април се само прелиминарни со цел да се промени нејзината прогноза.

Странски банки

Светска банка обезбеди 12 милијарди долари за борба против Ковид-19

Објавено

на

Светската банка издвои 12 милијарди долари за набавка и дистрибуција на вакцина против коронавирусот, како и за тестови и лекови за борба против ковид-19, рече претседателот на Светска банка Дејвид Малпас на состанокот на министрите за финансии на Г20 и централните банки во петокот. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Италија ги избра „Bank of America” и „Orrick” за советници во приватизацијата на Monte dei Paschi (MPS)

Објавено

на

Италијанското Министерство за финансии ги избра „Bank of America” и „Orrick” за финансиски и правни советници за да обезбедат договор за спојување на спасената италијанска банка „Monte dei Paschi” (MPS) како дел од планот за приватизација, изјавија за „Reuters” четири извори блиски до ова прашање. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

НЛБ Групацијата оствари нето добивка од 104,6 милиони евра

Објавено

на

Нето добивката на НЛБ групацијата заклучно со третиот квартал на 2020 година достигна 104,6 милиони евра, што е за 36% помалку во споредба со истиот период минатата година. (more…)

Продолжи со читање

Популарно