Connect with us

Останато

Што ќе се случува со Tesla после Илон Маск?

Објавено

на

Илон Маск, сопственик и директор на “Tesla Motors„ е еден од најуспешните претприемачи на денешницата.  Во последниот период беше главна тема на сите портали и весници заради измама со хартии од вредност.  Американската комисија за хартии од вредност го обвини Елон Маск за измама, и се смета дека Маск го утврдил износот од 420 долари за акција поради симболиката што овој број ја има кај корисниците на марихуана.

Веднаш после тоа, падна спогодбата помеѓу Маск и Американската комисија за хартии од вредност. Тој се согласи повеќе да не биде претседател на управниот одбор на компанијата и да плати 20 милиони долари казна.

Фановите на Маск, се разочарани од оваа постапка на комисијата и веруваат дека неговите иновации се направени со многу знаење и труд.  Сепак мора да признаат дека овој пат претприемачот не беше во право.

Има неколку фактори што индицираат дека оставката на Маск можеби е најдоброто решение за имиџот на компанијата. Најпрво, ваквите обвинувања директно ќе влијаат врз финансиската стабилност и иднина на Tesla. Некои главни задолженија на извршниот директор на јавна компанија се да ги почитуваат регулаторните барања, да избегнуваат да кажуваат работи што ги заплашиле инвеститорите и, генерално, да научат кога да задржат финансиска стабилност.

Другата причини е што Маск премногу се опушти во своето работење. Иако ценет претприемач, пред инвеститорите мора да ги испочитува договорените датуми. Тоа значи дека доцната изложба на нов модел или презентирање на нова идеја која треба да влезе во процес на развој, создава одбивност кај инвеститорите (како постоечките така и новите).

Некои аналитичари сметаат дека и самиот скандал дека Tesla Motors ќе стане приватна компанија беше знак дека Маск мора да ја напушти позицијата. Според нив, Tesla Motors припаѓа на сите акционери, а не на Маск.

Маск според многумина е егоист. Тој сеуште е дел од Tesla Motors, но според многумина нема уште долго, предвидувањата се дека егото нема да му го дозволи тоа. Меѓутоа, може да го повлече и потегот на многу претприемачи што го направиле во минатото: да донесе врни менаџери кои ќе ја водат компанијата, а тој да се посвети на истражување и развој.

Останато

На повикот “СтартАПувај“, финансиран од ФИТР и Светската банка се пријавиле 186 компании

Објавено

на

Во Фондот за иновации и технолошки развој беа презентирани првичните резултати по завршената административна проверка на пристигнати апликации на јавниот повик за инструментот „Кофинансирани грантови за новоосновани трговски друштва старт ап и спин оф – СтартАПувај“, финансиран од ФИТР и Светската банка. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Уапсени членови на меѓународна група која ограби сефови во две македонски банки

Објавено

на

Обвинителството за организиран криминал отвори истрага против седуммина осомничени за ограбување сефови во две македонски банки, објави Сакам да кажам. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Потпишан меморандум за соработка помеѓу ЗВРМ и ИОРРМ

Објавено

на

На 09-ти Јануари 2019 година, Здружението на Внатрешни Ревизори на Македонија (ЗВРМ) и Институтот на овластени ревизори на Република Македонија (ИОРРМ) потпишаа Меморандум за соработка, со кој се потврдува взаемната соработка за подигнување на професијата Внатрешен Ревизор и Овластен Ревизор на повисоко ниво, промовирање на стручноста, знаењето и професионалноста на своите членови. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange