Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Што ќе го отпочне гласовното банкарство?

Објавено

на

Пристигна гласовното банкарство, со имиња како Ерика, Алекса и Луво. Дали технологијата ќе се имплементира повеќе не е прашање. До кој степен потрошувачите ќе го искористат тоа е она што е за дебата.

До сега, дискусијата главно се фокусираше на тоа дали луѓето имаат интерес да ја проверат својата кредитна картичка и да проверат салда на сметки користејќи ги Алекса или Ерика. Но, проблемот е што дискусијата е премногу тесно фокусирана. Не се зема предвид каде иднината ја води банкарската индустрија.

Voice-to-voice интеракциите со chatbot-ови се уште се нови, и тие секако се корисни, но тие се само почеток. Иноваторите на вештачка интелифенција се многу повеќе визионерски и имаат намера тоа да биде во тек со секојдневниот живот на потрошувачот.

Гласовното банкарство ќе стане една компонента на целокупниот ангажман на корисникот со банката и ќе биде вкоренет во секојдневните рутини на корисникот.

Говорно контролираниот софтвер за облак-компјутери наскоро ќе биде вграден во речиси секој нов gadget, возило и зграда, подвлечен од неодамнешниот скок на Амазон со брза реакција на повеќе од десетина нови производи на Алекса.

Дали оваа технологија е безбедна? Секако дека да.

Идентификацијата нема да биде ограничена од потребата корисникот да зборува, што ќе го подобри искуството на потрошувачот. Однесувањето, локацијата, уредите и други биометриски податоци на потрошувачот ќе бидат разгледани од страна на интелигентната платформа базирана на вештачка интелигенција.

Замислете носење часовник кој ви овозможува вашиот виртуелен личен асистент да го препознае вашиот уникатен биометриски пулс. Мултимодалната автентикација не само што ќе ја подобри безбедноста, туку ќе биде беспрекорна низ уредите, обезбедувајќи погодност за крајниот корисник. Банките треба да им помогнат на потрошувачите да разберат дека уредот не е клучен за безбедносно прашање туку cloud computing платформата е она на што инжинерите работат неуморно за да ги зајакнат.

Гласовно банкарство 2.0

Во иднина, разговорот за гласовно банкарство ќе вклучува многу повеќе од комуникација со вашите финансиски сметки на база на еден на еден. Имајќи ги информациите за банкарството и плаќањето достапни за вашиот личен виртуелен асистент, ќе ви овозможи лесно да платите, да се претплатите, да купите, да резервирате и многу повеќе – да ја завршите речиси секоја трансакција за која ви требаат информации за вашата дебитна или кредитна картичка.

Новото бојно поле на гигантите од Силиконската долина се фокусира на фаќањето на вашата лојалност кон нивниот пакет на технологии и услуги кои вклучуваат гласовни команди. Овие компании ќе се натпреваруваат за вашиот бизнис во одборот.

Останато

Златниот град на УНЕСКО со акција за отстранување на банкомати

Објавено

на

Во стариот дел на Дубровник откако поминал рокот по управна постапка за отстранување на поставените банкомати во отворите на зградите кој траел 30 дена, Комуналното претпријатие овој месец издало решенија за парични казни за седум објекти во износ од 10.000 куни. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Нина Ангеловска: “Добив шанса да бидам предводник на промени со кои ќе ги задржиме младите во државата!”

Објавено

на

Премиерот Зоран Заев по денешната седница на Централниот одбор на партијата најави дека во текот на утрешниот ден ќе достави предлог до Собранието за нов министер за финансии да биде назначена Д-р Нина Ангеловска, која е директорка на компанијата „Групер“ и претседател на “Асоцијација за е-трговија на Македонија“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот ја губи вредноста поради слабата ликвидност

Објавено

на

Биткоинот ја намали својата вредност за 8%, спуштајќи се на петдневен минимум, а трговците и аналитичарите го препишуваат овој губиток на вредноста на техничко тргување во услови на слаба ликвидност.   (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange