Connect with us

Останато

Што треба да има една банкарска мобилна апликација?

Објавено

на

Една одлична апликација за мобилно банкарство треба да прави многу повеќе од следење на салдото на сметките и испраќање на текстуални известувања. Еве 19 карактеристики кои на финансиските институции треба да им користат кога ќе  размислуваат за креирање на нивната мобилна банкарска апликација.

 1. Интуитивен интерфејс – Дизајнот на интерфејсот треба да биде и чист и интуитивен. Чувајте го секој екран едноставен и направете ги копчињата, броевите и текстот големи.
 2. Визуелизирајте ги информациите – банкарството е здодевно, со многубројни броеви и текст. Апликациите за добро мобилно банкарство се функционални, додека одличните се “облекуваат” на друг начин со суви информации и го прават тоа што е можно визуелно попривлечен.
 3. Брз биланс – Корисниците да можат да “прегледуваат” или “ѕиркаат” во билансот на сметката со еден клик – нема потреба за најава.
 4. Детали за трансакција – апликацијата не само што го прикажува износот на извршени плаќања туку и ги прикажува сите информации за контакт за примателот, вклучувајќи ја адресата, телефонскиот број (со опција за кликнување на повик) и мапа која покажува каде е извршено плаќањето.
 5. Безбедност на сметка – Надвор од само редовни лозинки, корисниците можат да се одлучат за биометриска верификација со користење на идентификатор Fingerprint или метод за лозинка базиран на гестови.
 6. Вклучена / исклучена дебитна картичка – Заклучете или отклучете ја својата дебитна картичка за сигурност во едн допир, додека самата сметка останува отворена.
 7. Сервисот за корисници – Брзо барање помош од персоналниот банкар, или поставете состанок со финансиски советник. Корисниците, исто така, треба да бидат во можност да ги разгледуваат ЧПП и видео упатствата за да добиваат помош без да зборуваат со никого.
 8. Mobile Photo Check Deposit – корисниците можат без напор да депонираат пари на вашата сметка во секое време, од буквално насекаде користејќи камера на мобилниот уред. Оваа функција мора да ја има.
 9. Mobile Photo Bill Pay – Корисниците можат да направат слика од нивната сметка и апликацијата ќе ги постави сите потребни информации за наплата за да можат да поставуваат еднократно или периодично плаќање за неколку моменти.
 10. Локатор за филијала/банкомат – Корисниците треба да можат да ги лоцираат филијалите и банкоматите на вашата финансиска институција врз основа на нивната моментална GPS локација или функцијата за пребарување. Резултатите треба да вклучуваат часа на работа и телефонски броеви (со функционалност “кликни-за-повик”). Полесно е да се наведе кои услуги ги нуди секоја локација – на пример, банкомати кои прифаќаат депозити.
 11. Алатки за управување со лични финансии (PFM) – преглед, агрегирање и управување со пари со поставување на цели, известувања за трошоци, категории на трошоци и визуелни алатки.
 12. Безбедно да трошат – Едно е да се знае вашата “расположлива рамнотежа”, која може да биде погрешна и да резултира со непромислено трошење. Друга работа е да се знае точно колку имате на располагање да потрошите. На прв поглед, корисниците треба да бидат способни да знаат колку пари им останала по исплатата на закажани сметки, за кои се сметаат трансакциите и целите за штедење.
 13. Сметки – Корисниците можат да фотографираат сметки за да им помогнат да ги следат трошоците. Ова навистина функционира само им нудиме и PFM.
 14. Плаќања лице-до-лице – Брз и сигурен пренос на пари на секој во секое време со користење на само нивниот број на мобилен телефон или адреса за е-пошта.
 15. Известување за патување – Корисниците можат брзо да дозволат на нивната финансиска институција да знаат дека ќе патуваат.
 16. Персонализација – Корисниците можат брзо да ја видат листата на нивните најчести дејства (на пример, листа за повторување на плаќање со кратенка). Тие можат да ги прилагодат своите табли, мени или интерфејс за да одговараат на нивните потреби / ситуација. Тие можат да го персонализираат својот профил, со прекар и слика.
 17. Кредитен мониторинг – апликацијата го прикажува кредитниот резултат на корисникот, ажуриран месечно.
 18. Отворање на мобилна фото-сметка – Корисникот може да прибере слика од возачката дозвола и да биде на пат да отвори нова сметка за помалку од пет минути. Тоа е корисна карактеристика кога се јавува потреба, но најверојатно ќе се користи прилично ретко.
 19. Интеграција со Wearables (пр. паметни часовници) – Корисниците можат да ги прилагодуваат своите поставки за да добијат разни известувања и известувања поврзани со нивните сметки и / или шеми за трошење – на пример, салда на сметки, неодамнешни трансакции, детали за трансакција и други важни пораки.

Останато

Арсовска со висока награда во Дубровник: „Трите К“ – најголем предизвик за претприемачите

Објавено

на

Сојузот на стопански комори (ССК) учествува на 6. Регионален самит на претприемачи кој на високо ниво се одржува во Дубровник, Хрватска. Претседателот на ССК, Данела Арсовска,  учествува на панел сесијата посветена на улогата на деловните организации во развој на претприемништвото  на национално ниво и предизвиците со кои претприемачите се соочуваат. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Градежна комора: Растот на трошоците го диктира растот  на цената на квалитетните станови

Објавено

на

Градежната комора на Македонија информира дека трендот на пораст на трошоците за градежни материјали, но и за вработените во градежните компании се случува во континуитет. Последните податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС) само ја потврдуваат состојбата и покажуваат дека трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување во четвриот квартал од минатата година во однос на тој квартал од претходната година, се повисоки за 5,9 отсто, трошоците за материјали се повисоки за 3,2 отсто и трошоците за вработените се повисоки за 13 отсто. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Тевдовски: Бесплатни банкарски сметки за ранливите категории

Објавено

на

Бесплатни банкарски сметки за ранливите категории е предвидено во работната верзија на Законот за платежни услуги и платни системи што го подготвува Министерството за финансии во соработка со Народна банка, најави денеска министерот за финансии Драган Тевдовски на потпишување на Меморандум за финансиска инклузија.

“Работната верзија предвидува сметката со основни функции да биде бесплатна за ранливите категории, односно по закон ќе добијат бесплатни услуги за отворање, водење сметка, уплати и исплати. За останатите потрошувачи, платежната сметка со основни функции ќе биде со разумен надоместок. Ќе напоменам, дека за да се отвори сметката, граѓаните не треба да поседуваат друга сметка со основни функции на свое име, како и дека на оваа сметка нема да можат да одат во минус”, изјави министерот за финансии Тевдовски.

Исто така, се воведуваат решенија во Законот за платежни услуги и платни системи, што ќе доведат до либерализација на пазарот на платежни услуги. Ова ќе придонесе за засилена конкуренција и нови, иновативни начини на плаќање, лесно достапни и со помали трошоци, рече Тевдовски.

Тевдовски посочи дека ова е првиот чекор кон поголема финансиска инклузија, што предвидува сите да имаат пристап до финансиски услуги и тоа на лесно достапен, безбеден начин и под прифатливи цени.

“Придобивките од финансиската инклузија се повисок раст на БДП и помала доходовна нееднаквост. Анализите на Меѓународниот монетарен фонд покажуваат дека преку обезбедување на пристап до сметки, кредити, за жените, за ранливите категории, се овозможува побрз и поинклузивен економски раст. Друга придобивка од финансиската инклузија е дека таа привлекува повеќе луѓе во формалниот сектор, што во фискалниот дел значи повеќе приходи во буџетот. Повеќе приходи во буџетот пак значат подобро здравство, образование, инфраструктура и други јавни услуги”, рече Тевдовски.

Финансиската едукација е исто така значаен инпут во финансиската инклузија, рече министерот за финансии. Тој ги повика заинтересирани училишта кои би сакале да организираат посети за учениците на Министерството за финансии или да им се организираат предавања во училиштата, да се пријават на маилот edukacija@finance.gov.mk.

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange