Connect with us

Криптовалути

Што се случува со најпознатата криптовалута!?

Објавено

на

Извршниот директор на советничката компанија за инвестиции „Vailshire Capital Management”, д-р Џеф Рос, ја изнесе теоријата дека нападот на Илон Маск врз мрежата Биткоин генерирал „краткорочна капитулација“. Тоа значи, секој што беше подготвен да го продаде својот Биткоин во мал знак на неволја, веќе го стори тоа. Слабите раце и краткорочните трговци се надвор од игра.

Во моментов еден Биткоин се продава по цена од 45.287 долари, а само пред неколку дена чинеше околу 60.000, додека пред неколку недели го оствари рекордот од околу 65.000 американски долари.

Дали ова ќе значи колапс на Биткоинот?

Се разбира, досега, капитулацијата е само теорија. Не можеме навистина да бидеме сигурни. Но, ако ова е она што се случува, тоа исто така значи дека го гледаме новото дно на пазарот на Биткоин. И други показатели упатуваат во таа насока. Основачот на инвестицијата „Каприол“, Чарлс Едвардс, вчера утврди пад под 100 едноставни подвижни просеци, што обично значи едно.

Ова, се разбира, се случуваше и порано. По преполовување на Биткоинот во 2020 година, капитулацијата се појави на пазарот и „NewsBTC” беше таму за да им ги олесни умовите на сите:

Додека „капитулацијата“ звучи застрашувачки, особено затоа што е поврзана со падот на Биткоин кон крајот на 2018 година, тоа не е баш лошо.

Како што објасни истакнатиот финансиски подкастер и бикот на Биткоин Престон Пиш, како одговор на анализата на Д’Соуза: „За време на преполовување во 2016 година, цената одеше настрана за 9 дена, а потоа имаше пад од 28%, и беа потребни 100 дена да се вратиме на двојната цена. Ментално подгответе се за ефикасно чистење и прилагодување на тешкотиите, бидејќи протоколот ги подготвува сите патници за лансирање“.

Криптовалути

PayPal стартува со купопродажба на криптовалути во Велика Британија

Објавено

на

„PayPal Holdings Inc” (PYPL.O) ќе им овозможи на клиентите во Велика Британија да купуваат, продаваат и чуваат биткоини и други криптовалути почнувајќи од оваа недела, соопшти компанијата, пренесува „Reuters”. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот достигна 50.000 долари, највисоко ниво во последните три месеци

Објавено

на

Биткоинот го продолжи трендот на закрепнување, достигнувајќи вчеравечер вредност од 50.000 долари, наведе „CoinDesk“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Најголемата фудбалската суперѕвезда Лионел Меси, дел од парите од ПСЖ ќе ги добива во криптовалути!?

Објавено

на

По долго време заврши трансфер сагата на најголемата фудбалска суперзвезда Лионел Меси, кој и покрај желбата да остане во својот омилен клуб Барселона, на крајот беше речиси приморан да ги промени клупските бои и да се пресели во Париз Сен Жермен. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно