Connect with us

Криптовалути

Што се случува со најпознатата криптовалута!?

Објавено

на

Извршниот директор на советничката компанија за инвестиции „Vailshire Capital Management”, д-р Џеф Рос, ја изнесе теоријата дека нападот на Илон Маск врз мрежата Биткоин генерирал „краткорочна капитулација“. Тоа значи, секој што беше подготвен да го продаде својот Биткоин во мал знак на неволја, веќе го стори тоа. Слабите раце и краткорочните трговци се надвор од игра.

Во моментов еден Биткоин се продава по цена од 45.287 долари, а само пред неколку дена чинеше околу 60.000, додека пред неколку недели го оствари рекордот од околу 65.000 американски долари.

Дали ова ќе значи колапс на Биткоинот?

Се разбира, досега, капитулацијата е само теорија. Не можеме навистина да бидеме сигурни. Но, ако ова е она што се случува, тоа исто така значи дека го гледаме новото дно на пазарот на Биткоин. И други показатели упатуваат во таа насока. Основачот на инвестицијата „Каприол“, Чарлс Едвардс, вчера утврди пад под 100 едноставни подвижни просеци, што обично значи едно.

Ова, се разбира, се случуваше и порано. По преполовување на Биткоинот во 2020 година, капитулацијата се појави на пазарот и „NewsBTC” беше таму за да им ги олесни умовите на сите:

Додека „капитулацијата“ звучи застрашувачки, особено затоа што е поврзана со падот на Биткоин кон крајот на 2018 година, тоа не е баш лошо.

Како што објасни истакнатиот финансиски подкастер и бикот на Биткоин Престон Пиш, како одговор на анализата на Д’Соуза: „За време на преполовување во 2016 година, цената одеше настрана за 9 дена, а потоа имаше пад од 28%, и беа потребни 100 дена да се вратиме на двојната цена. Ментално подгответе се за ефикасно чистење и прилагодување на тешкотиите, бидејќи протоколот ги подготвува сите патници за лансирање“.

Криптовалути

Илон Маск продолжува со негативната кампања против биткоинот и останатите криптовалути

Објавено

на

Американскиот производител на електрични автомобили „Tesla” повторно ќе почне да прифаќа биткоини како средство за плаќање кога „копањето“ на нив ќе помалку ќе ја загадува околината. Тоа го објави шефот на компанијата, мултимилјардерот Илон Маск. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Криптовалутите повторно растат, по годишниот минимум кои го достигнаа минатиот месец

Објавено

на

Најпопуларната криптовалута биткоинот изминативе денови бележи пораст на вредноста и со оваа криптовалута во моментов се тргува по цена од 37.335 долари. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Британците забранија реклами кои промовираат купување на биткоини

Објавено

на

Британската национална регулаторна агенција за рекламирање забрани рекламна кампања која им кажува на луѓето во Велика Британија дека е „време да се купи“ биткоин, оценувајќи дека таквото рекламирање не е во ред. (more…)

Продолжи со читање


Популарно