Connect with us

Лични финансии

Што прават успешните претприемачи секој ден пред работа

Објавено

на

Ноќните бувови може да бидат креативни, но раните станувања се побогати и попродуктивни. Претприемачите кои сакаат да го направат тоа треба да ги прескокнат доцните ноќни сесии и да почнат рано во денот за да им помогнат на своите компании да растат.

Со раното станување, имамe повеќе време да вежбаме, да појадуваме и да надминеме сè што имаме планирано за целиот ден. Многу основачи дури и не успеваат е да се одморат – што е друга навика што сакате да ја испуштите. Кога алармот ќе се исклучи, станете. Секој може да биде ранобудник со мала пракса. Наједноставниот начин да ја постигнете вашата временска рамка за будење е да го враќање алармот за 15 минути секоја вечер.

Успешните луѓе избираат да ги користат своите утра за следниве активности:

1. Вежбајте

Не мора да започнете да трчате ако мразите да трчате, но раното вежбање е одличен почеток за секој ден. Употребете ги вашите утра за да направите секаков вид вежба што ви одговара. Дури и умерено количество дневно вежбање ја зголемува продуктивноста во просек за 21 процент, според истражувањето на Универзитетот во Бристол.

2. Научете нешто ново

Будењето порано на работа не звучи  многу забавно. Будењето за да научите нов јазик, читајте за историјата на војната во Кина, може да ви помогне да се чувствувате подобро и да знаете повеќе. Употребете го утринското време за да го вклучите вашиот мозок во некој роман за да ги добиете вашите креативни мисли  што течат пред да се упатите кон канцеларијата.

3. Проширете ја вашата мрежа

Одвојте некое време секое утро за да испратите пријателска порака или да споделите статија со некој за кого имате интерес или со некој што сакате да го запознаете подобро. Не секој ќе ви одговори – во ред е. Дури, и ако само 5% од вашата соработка резултира во легитимни врски и конекции, тоа се дополнителни 18 нови конекции секоја година.

4. Поставете временски цели

Наместо да вежбате во денот без конкретен план, земете 10 минути наутро за да ги исцртате сите додатоци што треба да ги вметнете во вашата агенда за денот или неделата. Ова не го заменува вашиот календар, но помага да им се даде приоритет на задачите што претстојат. Ако доследно се обидувате да работите околу одредена средба, презакажете ја таа средба или целосно отстранете ја од вашиот календар.

5. Ценете го моментот

Во тишината на утрото, имате многу слобода да дишете. Одвојте некое време за да размислите. Може да земете еден миг да размислите за сите работи за кои сте благодарни пред да започнете да извршувате нови цели. Вежбањето благодарност може да ви даде повеќе енергија, да го намали вашиот стрес и да ве направи пооптимистични за тоа што ќе дојде.

6. Подгответе се за вашите големи задачи

Размислете за најголемата работа што треба да ја постигнете кога ќе дојдете на работа. Вашиот мозок е посилен наутро, но ако се упатите во канцеларија со грижи и нефокусираност, нема да можете да го користите тоа засилување во ваша корист. Со будењето рано и следниве совети како овие, можете да пристигнете на работа подготвени и  да ја надминете најголемата пречка во денот.

7. Поминете време со семејството

Утрата не се само за деловни активности. Со поминување повеќе време со семејството во попладневните часови, можете да уживате во огромен број придобивки. Ќе живеете подолго, ќе формирате посилни врски со вашите најблиски и ќе одржувате поздрави навики. Кога е време да бидете присутни, спуштете го телефонот – ќе пратите маил другиот час, во секој случај – и потопете се во сегашниот момент.

Сето ова се мали работи, но успешните луѓе ги користат утринските рутини за големи резултати. Бидејќи ќе се навикнете на продуктивни утра, ќе започнете со нетрпение да очекувате за да дојде ноќта да спиете, за да можете да започнете следниот ден освежени и подготвени за работа. Долго време, вашите добри утрински навики ќе ви помогнат  на вам и на вашиот бизнис да достигнете нови височини.

Лични финансии

10 навики на богатите луѓе кои можат да ви донесат финансиска слобода

Објавено

на

Ви се чини дека другите се поуспешни од вас поради среќа или одреден сплет на околности? Па, и не мора секогаш да биде така. Иако, секако, никој од нив не успеал на потполно идентичен начин, сепак богатите и успешни луѓе често имаат многу слични животни навики. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Како да направите парите да работат за вас, наместо вие за пари?

Објавено

на

Работењето од наутро, па се до доцните вечерни часови, дефинитивно не е решение. Многу луѓе работат дури и прекувремено за да заработат колку што е можно повеќе пари, но на крајот повторно немаат доволно. Верувајте, нема ништо да постигнете ако целото време го поминувате на работа. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Бизнис бар: Како да давате совети без да изгледа дека шефувате

Објавено

на

Убаво е да им понудите зборови на мудрост на оние во вашите најблиски кругови, но границата помеѓу искреното давање совети и изгледот на сезнајко може да биде мала. Дури и ако вашиот совет е побаран или добредојден, сепак може да биде незгодно бирањето на вистинската порака. Уште покомплексно е да го понудите вашиот совет ако не се побара. (more…)

Продолжи со читање

Популарно