Connect with us

Криптовалути

Што е поисплатливо, вложување во биткоини или во акции на најмоќните светски корпорации?

Објавено

на

Инвеститорите се секогаш во потрага по заработка на пари. Тие бркаат акции низ целиот свет, во потрага по начини да генерираат повисоки приноси.

Но, излегува дека дури и ако берзата е на историски рекордно ниво, а биткоинот претрпе серија на кризи и драстичен пад на својата цена, вложување во криптовалути пред се во биткоини во раната фаза и понатаму е најдобрата стратегија за инвеститорите.

Еве зошто вложувањето во криптовалути е многу поисплатливо од вложување во акции на најголемите светски корпорации.

Најголемите компании наспроти биткоин – 100 долари инвестирани пред 10 години денес ќе имаат вредност од:

Процент на принос (%) на 100 долари инвестирани пред 10 години:

1. Bitcoin: 9.150.088%
2. Amazon: 3,156%
3. Apple: 2,345%
4. Visa: 1.597%
5. Microsoft: 899%
6. JP Morgan: 433%
7. Facebook: 420%
8. Berkshire Hathaway: 228%
9. Johnson & Johnson: 216%
10. Walmart: 171%
11. Alibaba: 108%

Криптовалути

Започнува со работа првата крипто-берза во Босна и Херцеговина

Објавено

на

Првата крипто-берза во БиХ ќе започне со работа на 14 септември. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Пазарот на криптовалути под притисок

Објавено

на

Пазарот на криптовалути деновиве беше под огромен притисок. Криптовалутата етериум падна за 35 проценти за неколку дена, а биткоинот се намали под 10.000 долари откако надмина 12.000 долари пред неколку дена, граница што упорно беше голема пречка за биткоинот оваа година. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Оптимизам на аналитичарите или реалност – биткоинот ќе достигне вредност од 500.000 долари!?

Објавено

на

Гувернерот на американската централна банка, Џером Пауел, изјави дека ФЕД ќе дозволи инфлацијата да се искачи на над два проценти. Централната банка на САД ќе го стори тоа за да може економијата да создаде што е можно повеќе работни места. (more…)

Продолжи со читање

Популарно