Connect with us

Лични финансии

Што да одберам за второ работно место?

Објавено

на

Најчесто луѓето бараат втора работа за да можат да имаат поголеми приходи. Многумина од нив, успеваат да заработуваат од нивното хоби. Но, има неколку опции како да изберете второ работно место.

Хонорарно и флексибилно работно место.

Наведете ги сите ваши професионални вештини и идентификувајте кој од нив може да се претвори во работа. Работејќи како хонорарец значи да ги завршите задачите за повеќе клиенти или работодавци. Компаниите често ангажираат хонорарни уредници, дизајнери, писатели, транскрипционисти, специјалисти за внесување податоци, па дури и кодери. Слободните наставници по музика, инструктори за танцување и наставници по јога, исто така, се добри опции за работа ако сакате да заработите пари.

Најдоброто нешто во врска со хонорарни работи е што повеќето од нив можете да ги направите од дома, или каде и да имате стабилна интернет конекција. Повеќето хонорарни работни места исто така имаат флексибилен распоред, така што можете да ги прилагодите за да одговараат на вашата тековна рутина.

Започнете сопствен бизнис.

Иако технички не може да биде работа, сопствен бизниси е друга опција што можете да ја следите.  Имате многу поголема контрола со водење сопствен деловен бизнис, отколку со додавање друг вид на работа на вашиот распоред. Распоредот на вашето време и предизвиците со кои ќе се соочите може да бидат многу тешки, но и исплатливи. Веројатно има и повеќе трошоци за поставување, иако потенцијалот за заработка може да биде доста поголем.

Услужно работно место.

Без разлика дали ќе работите како келнер или шанкер, во контакт центар, или ќе пишувате имејл пораки на корисници, ова е едноставен начин за да заработите некој денар на страна.

Сезонско вработување.

Овие работни места се совршени за вработените со предвидливи временски ограничувања секоја година, како наставници кои имаат летни одмори.

 

Лични финансии

3 митови за кредитните картички во кои сите веруваме

Објавено

на

Кредитните картички, како и секој финансиски производ, изгледа дека создаваат одредена количина на анксиозност кај луѓето. Постојат митови и гласини кои се раширени околу тоа како да се потрошат пари со кредитна картичка и кога да се исплатат. За жал, некои од овие митови за кредитни картички може да му предизвикуваат на вашиот паричник – и вашиот кредитен рејтинг – повеќе штета отколку добро. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

6 совети за подобро користење на кредитна картичка

Објавено

на

Повеќето луѓе се согласуваат дека користењето на кредитна картичка за плаќање за секојдневни купувања е паметна идеја. Впрочем, кредит е безбеден, удобен и наградува. Плус, ако сте одговорни, исто така ќе се изгради цврста кредитна оценка. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Ако сте толку паметни, зошто не сте богати? Изгледа тоа е само шанса.

Објавено

на

Најуспешните луѓе не се најталентираните, само најсреќните, потврдува новиот компјутерски модел за  создавање богатство. Имајќи го ова во предвид, можеме да максимизираме поврат од многу инвестиции. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange