Connect with us

Компании

Штедилница Можности се приклучува на иницијативата за заштеда на електрична енергија

Објавено

на

Штедилница Можности, членка на Македонската банкарска асоцијација, се приклучи на иницијативата за здружено општествено одговорно однесување, со препорака за рационално користење на електричната енергија, со што почнувајќи од 10.11.2021 година сите експозитури и централни објекти ги изгаснаa светлечките реклами во траење од период од 30 дена.

Дополнително штедилницата им препорачува на своите вработени рационално користење на електричната енергија не само во работните простории туку и во домовите, со што даваме позитивен пример за одговорно користење на електричната енергија.

Компании

Измени во составот на Надзорниот одбор на Триглав пензиско друштво АД Скопје

Објавено

на

Триглав пензиско друштво АД Скопје преку соопштение на Македонска берза ја известува јавноста за измени во органите на управување на компанијата. (more…)

Продолжи со читање

Компании

ИутеКредит станува банка!? – Компанијата купи 10 отсто од акциите на EnergBank Молдавија

Објавено

на

Естонската финтек компанија ИутеКредит ги купи првите 9,976% од акциите на молдавската EnergBank, што е првиот чекор на компанијата кон станување банка. При трансакцијата на молдавската берза се купени 199.519 акции по цена од 170,44 леи по акција, со вкупна вредност од 1,7 милиони евра. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Apple е првата компанија чија пазарна капитализација надмина 3.000 милијарди евра

Објавено

на

Американскиот технолошки гигант „Apple“ објави дека стана првата компанија во историјата која достигнала пазарна капитализација од 3.000 милијарди долари. (more…)

Продолжи со читање

Популарно