Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Домашни банки

Шпаркасе Банка советува што ви е потребно за патување во Барселона

Објавено

на

Ова лето Шпаркасе Банка и Mastercard ве носат на патување во Барселона за двајца, со обезбедени авио билети, хотелско сместување и џепарлак. За Лето во Барселона освен што ви е потребен Fancy пакет или некој од пакетите за физички лица на Шпаркасе Банка, потребно е и паметно да се спакувате.

1. Направете листа 

Ок, тоа звучи малку досадно, но листа со сите потребни работи за патување е лек за пакување без стрес. Одвојувајте ги најважните од помалку важните парчиња и бидете реални со ограничувањата на багажот. Додека ја правите листата задолжително проверете ја и патната исправа, бидејки без пасош секако нема да стигнете до Барселона.

2. Не го заборавајте несесерот за прва помош

Не викаме да носите цела аптека со вас, ама на ниедно патување не се трга без основни лекови кои може добро да ви се најдат. За секој случај.

3. Удобни патики

Одењето пеш е најпосакуваниот транспорт за многумина во Барселона и со толку многу места за посетување, сигурно ќе поминувате многу време на нозе.

4. Однапред смислете комбинации

За лимитиран багаж, најдобро е да смилите однапред комбинации кои ќе ги носите за деновите кои ќе бидете во барселона. Така нема да губите време во избирање, а и нема да ги заборавите омилените бермуди.

5. Не го предвидувајте времето

И особено пред да тргате, проверете какво ќе биде времето за да бидете подготвени.

Домашни банки

КХВ и одобри на ТТК Банка издавање на корпоративна обврзница

Објавено

на

ТТК Банка АД Скопје преку соопштение на Македонска берза ја известува јавноста дека доби одобрение од Комисијата за хартии од вредност за издавање на корпоративна обврзница. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Измени во органите на управување и раководење на Силк Роуд Банка АД Скопје

Објавено

на

Силк Роуд Банка АД Скопје преку соопштение на Македонска берза ја известува јавноста за измени во органите на управување и раководење на Банката. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Стопанска банка АД-Скопје оствари добивка од 19 милиони евра во првото полугодие од 2019 година

Објавено

на

Во периодот од 01.01.2019 до 30.06.2019 година Стопанска банка АД – Скопје оствари нето добивка пред оданочување во износ од 1.171.487 илјади денари, што претставува намалување за 38,8% споредено со нето добивката остварена во анализираниот период минатата година. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange