Connect with us

Домашни банки

Шпаркасе Банка прерасна во препознатлив бренд на македонскиот пазар

Објавено

на

Шпаркасе банка Македонија прослави јубилеј, 10 години на македонскиот пазар. Изминатава деценија, Банката лансираше нови и иновативни производи, преку кои стана препознатлива и кај населението и кај корпоративниот сектор.

Од самите почетоци, од мала банка со само неколку експозитури и десетици вработени, за десет години Шпаркасе Банка Македонија успеа да прерасне во средна банка во банкарскиот сектор во Македонија.

И покрај тоа што својата приказна во Македонија, Шпаркасе банка ја започна во предвечерието на најголемата светска рецесија, со пазарно учество од 2,8 отсто за десет години успеа двојно да порасне и да помине во групата на средни банки, вели Глигор Бишев, претседателот на Управен одбор и генерален извршен директор на Шпаркасе банка во своето обраќање по повод десет години на македонскиот пазар.

„Ние се трудевме и понатаму да останеме убава банка и верувам дека тоа го направивме да бидеме убава истовремено динамична , иновативна интегрирана со заедницата. Станавме банка која ги осознава потребите на компаните и населението и ги задоволува нивните потреби“, рече Глигор Бишев, претседателот на управниот одбор и генерален извршен директор.

Сава Далбоков, претседател на Надзорниот одбор на Шпаркасе банка Македонија кажа дека една од главните пораки на Шпаркасе групацијата уште пред 200 години е да работи за да има помалку сиромашни, а тоа мото ги води и во Македонија.

„И кога јас ќе го земам тоа и погледнам што постигнавме во Македонија во изминатите десет години тоа не е само наша заслуга, тука е министерот за финансии, владата, од бизнис заедницата, луѓето секако може да кажеме дека тој маркетиншки принцип и таа визија не води и во Македонија. И тука имаме супер резултат во изминатите 10 години”, рече Сава Далбоков, претседател на Надзорен одбор на Шпаркасе банка Македонија.

За десетгодишниот развој на банката клучни биле неколку настани. Во 2009 година беше формирана С Лизинг, следната година беше реализирано првото проектно финансирање во Македонија. Банката ја финансираше првата биогасна централа, го воведе првиот банкомат со депозитна и менувачка функција и се лансира првиот потрошувачки кредит со животно осигурување.

Лани банката почна да нуди брокерски, депозитарни услуги и услуги на чувар на имот. Годинава на компаниите почна да нуди заштита од кредитен ризик, а од минатиот месец и финансирање на старт ап бизниси.

Домашни банки

CyberMonday @i-bank store на Стопанска Банка АД Скопје

Објавено

на

Во екот на најголемите глобални online настани Стопанска банка одлучи да организира свој сопствен online настан со цел промоција на e-commerce кај одбрани локални трговци, но и купувањето online од страна на корисниците на платежни картички.

Cyber Monday ќе се одржи се разбира во понеделник, на 26ти ноември и тоа во i-bank store филијалата на Стопанска Банка.

Учесниците на Cyber Monday ќе добијат износ до 5.000 денари на платежна картичка и термин од 10 минути за online купување на македонски e-commerce страници! Значи, de facto, одлична прилика за бесплатен шопинг 🙂

Се што треба да направите за да пројавите интерес за учество е да одговорите на прашалниот на тука, а потоа очекувајте да бидете извлечени и контактирани за учество во првиот Cyber Monday настан во i-bank store!

Банката по случаен избор ќе избере вкупно 30 учесници кои ќе добијат 10 минутен термин во понеделник, на 26ти ноември да ги испробаат своите online шопинг спобности во филијалата i-bank store. Секако, се што ќе си купат ќе си биде нивно 🙂

Продолжи со читање

Домашни банки

Банките нема да им наплаќаат на социјалните случаи за деблокирање на сметките

Објавено

на

Банките нема да им наплаќаат на социјалните случаи за деблокирање на сметките поради неплатени долгови. На вчерашната средба на Банкарската асоцијација со министерот Тевдовски и министерката Дескоска, банките се согласиле да не наплаќаат надомест доколку се блокира сметка на човек кој е социјален случај, прима алиментација, хуманитарна помош или друг вид заштитен приход. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

ЕБОР: Во Македонија има многу банки, а пазарот е мал

Објавено

на

Во Македонија има многу банки а пазарот е мал. Во најновиот извештај за за транзицијата 2018-2019, ЕБОР сугерира конослидација на банкарскиот сектор и развивање на капацитетите за обновлива енергија. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange