Connect with us

Електронско банкарство

Шпаркасе Банка Македонија – иднината на бизнисите е дигитална!

Објавено

на

Вашата компанија е веројатно да се соочи со исчезнување ако не се дигитализираат внатрешните процеси во следните 10 години. И додека може да видите дека доаѓа сериозна промена, можеби нема да имате доволно време да ја зачувате вашата компанија.

Вашите клиенти, вашите производи, вашите деловни операции и вашите конкуренти се фундаментално дигитални. Додека 74% од бизнисмените велат дека нивната компанија има дигитална стратегија, само 15% сметаат дека нивната компанија има вештини и способности за извршување на таа стратегија.

Во изминатите неколку години, компаниите ги “зацврстуваа” дигиталните столбови на постоечкиот бизнис. “Гледај, ние сме дигитални” е пораката на директорите кои сакаат да ги испратат до инвеститорите. Мора да мислите на вашата компанија како дел од динамичен екосистем на вредности кој ги поврзува дигиталните ресурси во и надвор од компанијата за да создаде вредност за клиентите. За да го направите ова, вие мора целосно да ги искористите дигиталните технологии, како за да обезбедите супериорно искуство со клиентите, така и да ја возите агилноста и оперативната ефикасност што ви е потребна за да бидете конкурентни.

Потрошувачите веќе ги адаптираат дигиталните алатки во нивниот живот, како за лична употреба, така и за деловна употреба. Овие алатки – апликации за паметни телефони и таблети – им овозможуваат на сопствениците на уреди да креираат колекција на алатки што ги задоволуваат нивните потреби или желби.

Сама по себе, секоја апликација има некоја уникатна вредност за клиентот и бизнисот, но кога сево комбинација, се создава еден вид екосистем за апликации што овозможува добијам поголема вредност за двете страни – само преку колективна употреба на сите апликации целосно се задоволува потребата за ефикасно работење.

Во иднина, вашиот бизнис мора да се прилагоди на овие динамични екосистеми со вредност и да даде поголем дел од вредноста на клиентите преку овие екосистеми.

Насочувајќи го својот фокус кон ефикасното деловно работење, Шпаркасе Банка Македонија ќе воведе нова, современа платформа за електронско банкарство за правни лица која ќе биде достапна од 22.11.2018 година. Паралелно ќе биде во функција и постоечката платформа која ќе може да се користи одредено време.

За дополнителни информации може да ја контактират Банката на телефонските броеви 3200-750 и 3200-682 или преку е-маил на netbanking@sparkasse.mk

Електронско банкарство

Кина вели дека отфрлањето на физички пари е нелегално поради популарноста на е-плаќањата

Објавено

на

Кинеската централна банка во понеделникот предупреди дека отфрлањето на готовина како форма на плаќање е нелегално, велејќи дека ваквите практики на крајот би можеле да предизвикаат губење на довербата во физички пари и неправедно кон оние кои не се навикнати на електронско плаќање. (more…)

Продолжи со читање

Електронско банкарство

мБанкаКо, нова мобилна апликација за правни лица на Комерцијална банка

Објавено

на

Во организација на Комерцијална банка, ќе се одржи „Ден за Вас – На пат кон дигитална трансформација“,  наменет за правни лица, во среда, 5 декември 2018 година, со почеток од 12 часот во киното Cineplexx во трговскиот центар Skopje City Mall во Скопје. (more…)

Продолжи со читање

Електронско банкарство

Бонус програмата на Халкбанк со поддршка за развојот на е-трговијата во Македонија!

Објавено

на

Бонус програмата на Халкбанк овозможува корисниците на кредитни картички од брендот Mastercard и Visa, издадени на физички лица да собираат бонус поени при трансакции на веб продавници кои користат виртуелен терминал од банката.

Притоа, поените кои ќе ги соберете имате можност да ги користите при плаќања во мрежата на POS терминали од Халкбанк.

Пресметката на бонус поените е едноставна, бидејќи 1 бонус поен е еднаков на 1 денар.

АКТИВНИ БОНУС КАМПАЊИ: СОБИРАЈТЕ БОНУС ПОЕНИ ПРИ КУПУВАЊЕ НА ВЕБ ПРОДАВНИЦИ!

Листа со активни веб продавници (.pdf документ)

Собирајте 5% бонус поени со секоја трансакција направена со кредитна картичка на Веб Продавниците кои користат виртуелен терминал од Халкбанк АД Скопје.

Кампањата стартува на 03.12.2018 (понеделник) во 09:00 часот и ќе биде активна до 10.12.2018 година.

Искористените поени се ставаат на располагање на кредитната картичка на клиентот во Халкбанк за сите трансакции направени на POS терминалите и e-commerce мрежата на Халкбанк АД Скопје.

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange