Connect with us

Странски банки

Шпански банкарски гигант вработува 3.000 ИТ експерти

Објавено

на

Шпанскиот банкарски гигант „Santander” објави дека оваа година ќе вработи 3.000 ИТ експерти ширум светот, бидејќи банката се насочува кон својот план за дигитална трансформација.

Вработувањето е дел од минатогодишниот план, кога банката издвои 20 милијарди евра за својата дигитална трансформација и технологија во текот на наредните четири години.

Новите вработени ќе се приклучат на секторот за информатичка технологија и операции во области како што се платформи и API, облак, податоци, мрежи и мрежно поврзување, DevSecOps, вештачка интелигенција, развој на софтвер, архитектура на банката и сајбер безбедност.

„Да се ​​има најдобра технологија не значи само да имате најдобра инфраструктура, апликации и процеси. Тоа, исто така, значи да се има најдобар, најиновативен талент и креативни вработени“, изјави Ана Ботин, извршна директорка на „Banco Santander”.

Странски банки

Економистите на Дојче банк со стpaвично пpeдупредување: Седиме на темпиpaна бомба!

Објавено

на

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја одведе глобалната економија до голема криза, се вели во последниот извештај издаден од економисти на „Deutsche Bank“, кои вперуваат прст кон американската политика за печатење пари. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Куба и стави крај на употребата на американските долари

Објавено

на

Централната банка на Куба ги суспендира депозитите на американскиот долар на национално ниво. Република Куба ја прекинува употребата на американски долари поради ограничувањата предизвикани од ембаргото со американски и странски банки. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Хрватските банки остварија добивка од 1,1 милијарда куни во првиот квартал на 2021 година

Објавено

на

Банките во Хрватска остварија профит од 1,1 милијарда куни во првиот квартал од оваа година, што е приближно иста сума како и во првите три месеци од минатата година, објави во понеделникот Хрватската народна банка (ХНБ). (more…)

Продолжи со читање


Популарно