Connect with us

Останато

Шпанските банки виновни за “хаосот” во Барселона?

Објавено

на

Фото: AS

Хаосот во Барселона повторно продолжува откако играчите ја отфрлија молбата на раководството за намалување на платите, обелоденија медиумите во Каталонија.

Играчите на Барселона ја одбиле молбата на раководството за намалување на платите, иницирана поради тоа што клубот е во големи финансиски проблеми.

Економскиот експерт Марк Сириа вели дека долговите на Барселона кон домашните банки изнесуваат неверојатни 740 милиони евра, кои за време на пандемијата пораснале на 820 милиони евра. Поради големите долгови домашните банки не им дозволуваат дополнително да се задолжуваат и тоа е причината поради која Барселона имаше врзани раце во периодот кога можеа да се прават трансфери на играчите. “Блокадата” од домашните банки ги натерала челниците на каталонскиот гигант да асе завртат кон „Goldman Sachs“, но јасно е дека долгот се зголемува секојдневно.

Ситуацијата е толку алармантна, што може да доведе играчите и сите во клубот да не можат да земат плата“. Поради оваа ситуација во која се наоѓа клубот, раководството доставило молба до играчите за намалување на платите, но таа експресно била одбиена.

Сите овие настани ги приморале претседалот Бартомеу и Бордот на директори да размислуваат на радикален чекор односно да поднесат оставка од функциите.

Криптовалути

Facebook ја пушта во оптек својата криптовалута „Libra“

Објавено

на

„Facebook” ќе ја пушти својата криптовалута „Libra“ веќе во јануари, објави „Financial Times“, повикувајќи се на три извори. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Мухамед Хаџипази од Халкбанк АД Скопје е нов претседател на Надзорниот одбор на Комората на Северо-западна Македонија

Објавено

на

Мухамед Хаџипази, досегашен член на Надзорниот одбор на Стопанската комора на Северо-западна Македонија (СКСЗМ) е именуван за нов претседател на НО на Комората.  (more…)

Продолжи со читање

Останато

Лансирање на е-продавница за време на пандемија – како IQOS го претвори предизвикот во можност

Објавено

на

„Нашиот иницијален план беше да се лансира IQOS на нашиот пазар во почетокот на април, но како ситуацијата со пандемијата стануваше сé посериозна, увидовме дека пандемијата наметна многу побрзо привикнување на корисниците на дигиталните канали, со што стана јасно дека мора да се искористи времето од одложениот старт за да се подготви е-продавница и така со лансирањето на IQOS се започна и со онлајн продажба“. Ова го истакна Јана Дурнева, менаџер за дигитална поддршка и грижа за корисници на производи со намален ризик при Филип Морис Интернешнал на овогодинешната конференција за е-трговија, насловена „E-трговија & COVID-19: Предизвиците и можностите!“. (more…)

Продолжи со читање

Популарно