Connect with us

Странски банки

Шпанската Централна банка очекува пад на економијата до 12,4 проценти

Објавено

на

Шпанската економија би требало да забележи голем пад помеѓу 6,8 и 12,4 проценти, во зависност од траењето на карантинот поради пандемијата од коронавирусот, предупреди Централната банка на Шпанија.

Во таа земја карантинот беше воведен кон средината на март, а во зависност од тоа дали ќе трае 8 или 12 недели, централната банка има развиено две различни сценарија, пренесува „Reuters“.

Шпанската централна банка соопшти дека очекува закрепнувањето на економијата да започне во втората половина на годината, додека значителното закрепнување се очекува дури во 2021 година, со проектиран раст помеѓу 5,5 и 8,5 проценти.

Странски банки

Дали конечно турската централна банка ќе ја зголеми основната каматна стапка со цел намалување на енормната инфлација!?

Објавено

на

Комитетот за монетарна политика на турската централна банка на 18 август ќе одлучи дали ќе ја промени главната каматна стапка, пренесува турската државна телевизија „ТРТ Хабер”. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Русија почнува со етапно пуштање на својата дигитална рубља

Објавено

на

Централната банка на Русија откри дека започнала со тестирање на својот проект за дигитална рубља и дека ќе биде претставен со нови функции од 2023 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Добивката на најголемата европска банка се намали за 15 проценти во првото полугодие на 2022 година

Објавено

на

Најголемата европска банка „HSBC Holdings” објави пад на профитот од 15 проценти во првото полугодие, бидејќи резервите за покривање на потенцијалните загуби од кредитите значително го надминаа растот на нето каматниот приход. (more…)

Продолжи со читање


Популарно