Connect with us

Странски банки

Шпанската Централна банка очекува голем пад на економијата поради пандемијата на коронавирусот

Објавено

на

Економијата на Шпанија може да забележи поголем пад поради пандемијата отколку по последиците од финансиската криза, предупреди Централната банка на Шпанија.

БДП би можел да се намали и до 12,4 проценти, со уште помалку драматично сценарио кое предвидува подлабок пад на активноста отколку по последиците од светската финансиска криза 2008/2009 година.

Најверојатниот пад е 9,5 проценти, забележуваат тие, предвидувајќи закрепнување во 2021 година, но недоволно силно за да се спротивстави на годинешниот пад. За 2021 година, според тоа, се предвидува активности во распон од 5,5 до 8,5 проценти.

Стапката на невработеност во Шпанија, меѓу највисоките во Европа, може да се искачи од околу 14 на 21,7 проценти оваа година.

Огромните државни субвенции за економијата може да го зголемат буџетскиот дефицит како дел од БДП на седум до 11 проценти, проценува централната банка.

Странски банки

„Intesa Sanpaolo” оствари нето-добивка од 2,56 милијарди евра во првата половина на 2020 година

Објавено

на

Управниот одбор на меѓународната банкарска групација „Intesa Sanpaolo”, во чии рамки делува „Banca Intesa”, го одобри консолидираниот полугодишен извештај на 30 јуни 2020 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Заборавете на доларот, купувајте злато! Цената на овој скапоцен метал допрва ќе расте

Објавено

на

Тековната финансиска политика на американските власти ја поткопува довербата во доларот и ги принудува инвеститорите да купуваат злато што е можно поактивно. Ваквиот коментар го објави една од најголемите светски инвестициски банки во светот, „Goldman Sachs“, пренесува „Bloomberg“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

ЕЦБ ги советува банките да не исплаќаат дивиденди до почетокот на следната година

Објавено

на

Банките во еврозоната би требало да причекаат со исплата на дивиденди и откуп на акции до 1 јануари следната година, стои во најновите препораки на Европската централна банка (ЕЦБ). (more…)

Продолжи со читање

Популарно