Connect with us

Странски банки

Шпанската економија може да се намали за неверојатни 21,8 проценти во вториот квартал!?

Објавено

на

Шпанскиот БДП во вториот квартал на 2020 година би можел да се намали во рамки од 16% до 21,8%, во однос на претходниот квартал, поради пандемијата на Ковид-19, објави Централната банка на Шпанија, предвидувајќи различни економски сценарија.

Централната банка забележува дека економското закрепнување ќе започне во вториот дел од годината, при што БДП најверојатно ќе се намали помеѓу 9 на 11,6% до крајот на тековната година, што е пооптимистичко сценарио од последната прогноза за намалување од 9,5 – 12,4 проценти, пишува „Reuters“.

Во првиот квартал шпанската економија се намали за 5,2 проценти.

Останато

Домаќинствата во земјите од еврозоната продолжуваат да го зголемуваат задолжувањето во банките!

Објавено

на

Домаќинствата во еврозоната продолжија брзо да позајмуваат од банките минатиот месец, привлечени од ниските каматни стапки и економското закрепнување од пандемискиот пад, покажаа во вторникот податоците на Европската централна банка (ЕЦБ). (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Џенет Јелен: Банките да мобилизираат капитал за борба против климатските промени

Објавено

на

Американската министерка за финансии Џенет Јелен им порача на лидерите на Светска банка и другите развојни банки да смислат конкретни планови за мобилизирање на значително поголем капитал за борба против климатските промени и намалување на емисиите на стакленички гасови. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Швајцарскиот банкарски гигант UBS им овозможува на вработените хибриден начин на работа

Објавено

на

Швајцарскиот банкарски гигант „UBS” одлучи да дозволи дури две третини од своите вработени трајно да работат на хибридниот ангажман. (more…)

Продолжи со читање


Популарно