Connect with us

Криптовалути

Шефот на Sky Mining избега со 35 милиони долари

Објавено

на

Шефот на виетнамската компанија за ископување криптовалута, Sky Mining избегал од земјата со 35 милиони долари, сопственост на инвеститори, соопштува локалното издание VN Express.

Комуникацијата со Ли Мин Там e прекината пред една недела, ако се исклучи извинувањето кон инвеститорите што тој го објави на Facebook два дена откако исчезна. Според неговите зборови, пазарот е непредвидлив, цената на опремата за копање на крипто-валути опадна драстично и профитабилноста на неговата компанија – исто.

„Последната можност за мене е да продолжам да се кријам од општеството, за да си го спасам мојот живот“, пишува Ли Мин Там. Тој ги советува инвеститорите да се поврзат со компанијата, за да добијат надомест, по што Sky Mining ќе може да прогласи банкрот.

Инвеститорите веќе ја посетиле главната канцеларија на компанијата, која се наоѓа во градот Хо Ши Мин, во реонот на Фу Нуан за да открие дека зградата е затворена и дури нема плоча со името Sky Mining. Освен тоа 600 машини за „копање“ од фабриката на компанијата во градот Бен Хоа во соседната провинција Донг Наи биле запленети од непознати луѓе, кои се идентификувале како војници.

Во моментов, формиран е 16-член привремен одбор за да им помогне на инвеститорите и да ги оценат преостанатите средства на компанијата. Раководството на Sky Mining не може веднаш да добие информации за имотот, бидејќи лично и директно ги управувало објектите и локациите за копање на крипто-валути

Се тврди дека Главниот извршен директор на крипто-фармата избегал во САД. Sky Mining веќе го пријавила инцидентот и обезбедиле докази дека другите лидери не учествувале во активностите на Там. Група од 20 инвеститори поднела пријава за измама до полицијата.

На својата веб-страница, Sky Mining пишува дека компанијата специјализира во купување и експлоатација на опрема за екстракција на крипто-валути. Таа нуди на инвеститори да изнајмат објекти, лоцирани на 26 локации во Виетнам за сума од 100 до 5 илјади долари годишно.

Компанијата ветува дека по истекот на наемот, корисниците ќе можат да ја вратат својата почетна инвестиција плус 300% профит. Инвеститорите кои покануваат нови учесници добиваат дополнителни бонуси.

Sky Mining започна со работа во март 2018 година и оттогаш има стекнато 7.000 објекти, а исто така држи бројни настани за привлекување на инвеститори во Ханој и Хо Ши Мин. Ова придонесе да се освои нејзината слава на „најголемата“ компанија за копање на крипто-валути во Виетнам.

Криптовалути

Венецуела воведе криптовалута за да се спаси од инфлација

Објавено

на

За да ја спаси земјата од хиперинфлација, венецуелскиот претседател, Николас Мадуро ја воведе кроптовалута петро и ја прогласи за национална валута.

Од 20ти август земјата ќе има две валути. Боливар и петро ќе имаат иста вредност.

Со залихите на нафта се гарантира стабилноста на петро.

Тоа е нешто слично како што другите валути се потпираат на златото.

Нафтената индустрија ќе мора да користи петро, и оваа валута ќе биде врзана со боливарот.

Вредноста на двете валути ќе ја одреди Централната банка.

Но, медиумите веќе ја критикуваат оваа криптовалута и тврдат дека таа не се потпира на нафтата.

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоин и што е тоа што може да го стабилизира?

Објавено

на

Што предвидувате за биткоините и криптовалутите? Бил Гејтс во интервју истакнал дека блокчејн-технологијата е супериорна во однос на модерното банкарство, но биткоините нема да бидат доминирачки систем.

Постои група луѓе чии верувања најверојатно ќе имаат поголем ефект врз иднината на биткоините отколку кои било други – оние што избираат „hodl“. Се работи за кратенка од „hold on for dear life“ (чувај си го милиот живот), иако оригиналната форма е всушност погрешно спелување на зборот „hold“. Ова се луѓе што планираат да го форсираат биткоинот додека остатокот од светот прифати дека неговата вредност е најголема.

Кога луѓето ќе почнат да ги продаваат своите биткоини, само „ходлерите“ ќе останат, па се подготвени да купат уште повеќе, што ќе го зголеми процентот на вкупното поседување на биткоини кои се токму во нивните раце. Тие трпеливо го чекаат денот кога користењето на биткоини ќе биде целосно применето во секојдневните трансакции преку дигитален систем.

Анкета од 2017 година, спроведена од „ЛендЕДУ“, онлајн-пазар за студентски заеми, покажала дека просечната цена за која „ходлерите“ би продале е 200.000 долари за биткоин. Секако, нема начин да се дознае колку вистински се посветени овие луѓе, особено во ситуации како таа во јануари кога биткоините паднаа од високи 17.000 на 10.000 долари. Всушност, вредноста се нема вратено на рекордното високо ниво, во последниот период се движи од 6.000 до 8.000 долари.

Сепак, изгледа дека секој прецизен процес на вреднување на биткоинот треба да се земе предвид во базата на ситни монети, на вистинските верувачи кои го „чуваат милиот живот“, барем засега.

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот формира повеќе од 50% од криптопазарот за прв пат оваа година

Објавено

на

Биткоинот оформува над 50% од пазарната капитализација на криптопазарот за прв пат во оваа 2018-та година.

За последен пат тоа се случи на крајот на декември 2017-та година, кога виртуелната валута поскапе рекордно до цена од речиси 20.000 долари.

Преминувањето на границата од 50% се случи викендов, а во времето на подготовка на материјалот биткоинот зазема 51.2% од вкупната пазарна капитализација на криптопазарот кој изнесува 218 милијарди долари.

За споредба, пазарната капитализација на биткоинот достигнува 111.8 милијарди долари, според податоците на „CoinMarketCap“.

Статистиката покажува дека доминацијата на биткоинот полека но сигурно се подига во последните неколку месеци, како во однос на први мај оваа година забележан раст од околу 15%. Во исто време, доминацијата на пазарот на сите други криптовалути се намалува.

Едно од можните објаснувања за раст на биткоин доминацијата на криптопазарот се финансиските катаклизми ширум светот – од Венецуела до Турција, кои провоцираат многу инвеститори да бараат нерегулирани алтернативи на девизните пазари, сметаат експертите.

Биткоинот денеска се тргува по цена од 6.485 долари.

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange