Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Криптовалути

Шведска лансираше своја криптовалута!

Објавено

на

Една голема светска влада само што им додели огромен глас на доверба и легитимитет на криптовалутите. Шведската влада донесе Одлука за поддршка на криптовалутите и официјално ја лансираше својата круптовалута – Sweden coin.

Шведска претставува првата влада која одобри криптовалентност и која лансирала своја официјална криптовалута. Ниту една друга криптовалута досега не била поддржана од некоја влада, па дури ни најпознатата криптовалута – Биткоинот.

Притоа, Шведската влада објави дека Kryptonex Research Group е компанијата која ја избрале за тргување и маркетинг на нивната нова криптовалута. Продажбата на криптовалутата на Шведска официјално започна на 31 декември 2018 година и во моментот овие коини можат да се купат само од Kryptonex Research Group.

Заменик-министерот за финансии на Шведска, Елиас Карлсон, во своето обраќање до јавноста извести дека нивната нова официјална криптовалута вреди само 0,30 центи! “Sweden coin претставува неверојатно евтина криптовалута во споредба со останатите криптовалути. Биткоин, на пример, се тргува по цена од 3.800 долари, а Етериумот има вредност од околу 150 долари.”  Тој додаде дека кога станува збор за иднината на парите, Шведската влада смета дека криптовалутите ќе играат огромна улога.

Дополнително, да се потсетиме на најавите на Сер Ричард Бронсон кој пред извесно време изјави: “Тогаш кога една голема корпорација ќе објави дури и мало партнерство со некоја индивидуална криптовалута, тогаш сите криптовалути вртоглаво ќе пораснат. Не можам да дочекам да видам што ќе се случи кога некоја влада официјално ќе ги прифати криптовалутите како платежно средство. Кога  некоја влада ќе лансира своја криптовалута, многу луѓе ќе станат милијардери буквално преку ноќ”.

Тоа време дојде, останува да видиме дали луѓето кои вложувале во криптовалути ќе станат милијардери, како што предвидува Ричард Бронсон.

Криптовалути

Биткоинот забележа највисок раст за една година

Објавено

на

Вредноста на криптоватите, предводена од од најпопуларниот биткоин, драстично се зголеми во последните 24 часа. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Symantec предупредува за постоење на скриени апликации кои “копаат” криптовалути

Објавено

на

Компанијата Symantec објави нов безбедносен извештај во кој предупредува за постоење на осум малициозни апликации коишто се пронајдени во склоп на Windows 10 апликацијата во официјалната продавница, Microsoft Store.

Се работи за апликации кои беа објавени во Microsoft Store помеѓу април и декември 2018 година и содржат компонента којашто служи за “копање” на криптовалутата Монеро, а тоа корисниците кои ја инсталирале Windows 10 апликацијата, не го знаеле. Спорните апликации во просек имале и повеќе од 2.000 рецензии, а веројатно и напумпани оценки.

Самите апликации биле претставени како нови интернет пребарувачи, алатки за репродукција на мултимедијални содржини и за преземање содржини од интернет, како и водичи за оптимизација на батериите. Се верува дека зад сите овие апликации стои еден  ист програмер или група на програмери.

По добивањето на деталите за овие малициозни апликации, Мајкрософт веднаш ги повлече од продажба.

Имињата на осумте контроверзни апликации за кои алармира Symantec се:

  1. Fast-search Lite,
  2. Battery Optimizer (Tutorials),
  3. VPN Browser,
  4. Downloader for YouTube Videos,
  5. Clean Master (Tutorials),
  6. FastTube,
  7. Findoo Browser 2019,
  8. Findoo Mobile & Desktop Search.
Продолжи со читање

Криптовалути

Блокчејн технологијата ќе ја победи апокалипсата на криптовалутите

Објавено

на

Пред една година, идејата дека Биткоин и криптовалутите ќе го променат светот стана мислење за консензус. Денес, не толку многу. Дигиталната валута сега се тргува под 5.000 долари. Тоа е 77% од неговата висока вредност во близина од 20.000 долари во јануари.  (more…)

Продолжи со читање
project

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange