Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Швајцарците ја отфрлија предложената пензиска реформа

Објавено

на

Швајцарците ја отфрлија новата пензиска реформа предложена од владата.

Според делумните резултати од референдумот, 14 од 26 швајцарски кантони се изјаснија против реформата која им овозможува на жените да работат една година подолго за да добијат целосна пензија. Оваа мерка предизвика силен отпор пред гласањето.

 

Владата неколку години работи за да постигне прифатлив компромис за реформите, со цел да обезбеди долгорочно финансирање на пензискиот систем. 

 

 

Наградни игри

МФ и ФИТР организираат ФинХакатон за МојДДВ, #МојаНаграда

Објавено

на

Министерството за финансии и Фондот за иновации и технолошки развој од 29 ноември до 1 декември ќе организира ФинХакатон2 чија цел е изготвување на иновативна маркетинг стратегија за новата наградна игра “МојДДВ, #МојаНаграда”. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Ангеловска на „Македонија 2025“: Продуктивноста на работните места и во општеството зависи од тоа колку сме инвестирале во човечкиот потенцијал

Објавено

на

Еден од предизвиците за нашата земја е зголемување на продуктивноста. Затоа зборуваме за инвестирање во човечки капитал, односно колку сме вложиле во надградување на луѓето, колку сме го искористиле нивниот целосен потенцијал на работните места и во општеството воопшто. Ова го посочи министерката за финансии Нина Ангеловска зборувајќи на панел-дискусијата „Македонците кои се искачуваат во бизнис елитата“ на самитот Македонија 2025, кој се одржува овие два дена во Скопје. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот бележи пораст од над 140 отсто од почетокот на годината

Објавено

на

Од почетокот на годината до денес, биткоинот бележи пораст од над 140% и неговата сегашна вредност е над 9.000 американски долари. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange