Connect with us

Странски банки

Швајцарскиот банкарски гигант UBS им овозможува на вработените хибриден начин на работа

Објавено

на

Швајцарскиот банкарски гигант „UBS” одлучи да дозволи дури две третини од своите вработени трајно да работат на хибридниот ангажман.

Причината е желбата на „UBS” да биде што е можно поконкурентна со американските банки, кои зазедоа многу поцврст став.

Потегот на заемодавачот го води извршниот директор Ралф Хамерс. Банката исто така се обврза да им обезбеди на персоналот флексибилност на хибридниот работен ангажман.

Внатрешна анализа на банката покажува дека две третини од своите вработени била на работни места погодни за хибридна работа, додека некои улоги, како што се трговци и вработените во филијалите, ќе мора да работат од своето место. Датум за нивното враќање во канцеларијата не е утврден, изјавија добро информирани извори за „Bloomberg”.

Потегот на „UBS” поставува силен контраст помеѓу швајцарскиот заемодавател и многу негови американски ривали. „Goldman Sachs Group Inc.” бараа скоро сите американски работници да дојдат на своите работни места, кај „JPMorgan Chase & Co”. повеќето американски работници започнаа со редовните работни распореди од 6 јули, додека извршниот директор на Морган Стенли, Џејмс Горман испукал предупредувачки куршум: „Ако можете да одите во ресторан во Њујорк, можете да дојдете и во канцеларија. Ве очекуваме во канцеларија “.

Странски банки

Светска банка го откажа извештајот Doing Business поради „местење“ на рангирањето

Објавено

на

Светската банка го откажа објавувањето на извештајот за регулативата за водењето бизнис во земјите ширум светот откако истрагата открила „непримерен притисок“ на челниците при составување на табелата и спорниот пласман на Кина но и на Саудиска Арабија, Обедиенетите Арапски Емирати и Азербејџан. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Србија издаде “зелена обврзница” на износ од една милијарда евра за прв пат во својата историја

Објавено

на

Со издавањето на зелената обврзница, Србија во четвртокот стана една од ретките европски земји и единствена европска земја надвор од Европската унија што издаде зелен инструмент, објави Народната банка на Србија, наведувајќи дека Србија реализирала две емисии на меѓународниот финансиски пазар.Еврообврзница во евра (двојна транша). (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

(ВИДЕО) Германската централна банка пере пари во вистинска смисла на зборот!?

Објавено

на

Кога банкнотите ќе се извалкаат, германската централна банка Бундесбанк, ги пере во вистинска смисла на зборат. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно