Connect with us

Домашни банки

Членови на раководните структури на НЛБ Банка го зголемуваат својот удел во Банката

Објавено

на

НЛБ Банка АД Скопје ја известува јавноста преку Македонска берза дека членот на Надзорниот одбор, г-дин Абдулменаф Беџети во изминатиов период се има стекнато со 288 акции на Банката, додека пак членот на Управниот одбор на Банката, г-дин Дамир Кудер се има стекнато со 47 акции издадени од НЛБ Банка АД Скопје.

Вкупниот број на акции издадени од НЛБ Банка АД Скопје, во моментов изнесува 854.061 обични акции со право на глас, а вредноста на една акција изнесува 13.800,00 денари.

 

Домашни банки

Банките нема да им наплаќаат на социјалните случаи за деблокирање на сметките

Објавено

на

Банките нема да им наплаќаат на социјалните случаи за деблокирање на сметките поради неплатени долгови. На вчерашната средба на Банкарската асоцијација со министерот Тевдовски и министерката Дескоска, банките се согласиле да не наплаќаат надомест доколку се блокира сметка на човек кој е социјален случај, прима алиментација, хуманитарна помош или друг вид заштитен приход. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

ЕБОР: Во Македонија има многу банки, а пазарот е мал

Објавено

на

Во Македонија има многу банки а пазарот е мал. Во најновиот извештај за за транзицијата 2018-2019, ЕБОР сугерира конослидација на банкарскиот сектор и развивање на капацитетите за обновлива енергија. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Комерцијална банка најуспешна во тргување на девизните пазари

Објавено

на

Светскиот магазин Global Finance, со седиште во Њујорк, САД,  на Комерцијална банка АД Скопје ѝ ја додели наградата „Најдобар FX Провајдер за Република Македонија (Најдобар давател на услуги од областа на девизните пазари во Македонија за 2019 година)“. Ова е петто  по ред  признание за најуспешно работење на Комерцијална Банка АД Скопје во доменот на тргување со финансиски инструменти во Република Македонија,  доделено од Global Finance. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange