Connect with us

Останато

Членовите на ММФ ветија дека нема да ги користат своите валути како трговско оружје

Објавено

на

Договорот беше склучен откако министерот за финансии на САД, Стив Манучин повторно изрази загриженост во врска намалувањето на јуанот во однос на доларот – пад, кој според сомневањата на Вашингтон може да има за цел да даде трговска предност на кинескиот извоз и да ги компензира американските царини.

Во соопштението издадено од владејачката комисија на ММФ, земјите членки исто така се согласуваат да разговараат за начините за подобрување на Светската трговска организација, па таа да може да ги прими подобро трговските спорови.

Членките се обврзаа дека ќе се воздржуваат од конкурентни девалвации и нема да ги насочуваат навните девизни курсеви во конкурентни цели.

Стравувањата дека ескалацијата на глобалниот напон во трговијата и зголемените каматни стапки во САД можат да влијаат на растот ги потресоа светските пазари во последниве денови и доведоа до предупредувања за зголемени ризици од страна на финансиските лидери, кои се собраа на годишната средба на Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка. Настанот се одржува во индонезискиот туристички остров Бали.

Останато

На повикот “СтартАПувај“, финансиран од ФИТР и Светската банка се пријавиле 186 компании

Објавено

на

Во Фондот за иновации и технолошки развој беа презентирани првичните резултати по завршената административна проверка на пристигнати апликации на јавниот повик за инструментот „Кофинансирани грантови за новоосновани трговски друштва старт ап и спин оф – СтартАПувај“, финансиран од ФИТР и Светската банка. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Уапсени членови на меѓународна група која ограби сефови во две македонски банки

Објавено

на

Обвинителството за организиран криминал отвори истрага против седуммина осомничени за ограбување сефови во две македонски банки, објави Сакам да кажам. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Потпишан меморандум за соработка помеѓу ЗВРМ и ИОРРМ

Објавено

на

На 09-ти Јануари 2019 година, Здружението на Внатрешни Ревизори на Македонија (ЗВРМ) и Институтот на овластени ревизори на Република Македонија (ИОРРМ) потпишаа Меморандум за соработка, со кој се потврдува взаемната соработка за подигнување на професијата Внатрешен Ревизор и Овластен Ревизор на повисоко ниво, промовирање на стручноста, знаењето и професионалноста на своите членови. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange