Connect with us

Лични финансии

Четири чекори кои водат до стабилни лични финансии

Објавено

на

Четирите чекори кои водат до стабилни лични финансии можеби изгледаат како „чекор од седум милји“, но во реалноста не е толку тешко да се постигнат.

Дневната потрошувачка е нешто што влијае на вашите финансии повеќе од какви било големи инвестиции или значајни набавки, како што се автомобил, стан, технологија итн…

Во продолжение Ви ги прикажуваме четирите чекори кои можат да ги доведат Вашите лични финансии во најдобар ред.

1. Дознајте и евидентирајте каде одат вашите пари

Најлесен начин да го направите ова е да ги следите вашите трошоци. Се разбира, треба да ги следите и приливите, но бидејќи приливите обично се стабилни, трошоците се она на што треба да се фокусирате.

За да го направите тоа што е можно подобро, советот е да се дефинираат пошироки категории, како што се сметки, намирници, излегувања, облека и слично.

Доколку плаќате електронски, многу полесно ќе следите каде сте потрошиле и колку, бидејќи имате увид во сите трансакции што ги правите. За оваа задача можете да искористите и некоја од бројните апликации за паметни телефони чија цел е снимање на личен буџет. Ова ќе биде вистинскиот начин да стекнете увид во вашите навики за трошење, а можеби ќе се изненадите колку пари трошите на некои работи кои навистина не ви се важни.

Суштината на овој прв чекор е, како што рековме, да ги разберете вашите секојдневни навики за трошење, бидејќи тие влијаат на вашите финансии многу повеќе отколку некои големи парични одлуки.

2. Поставете цели, но РЕАЛИСТИЧНИ

Кога станува збор за финансиите, постојат три типа на цели:

  • краткорочни
  • среднорочни
  • долгорочни

Секој од нив треба да биде конкретен, мерлив, временски ограничен и реален, т.е. остварлив. Последново е можеби најважното, бидејќи нереалните цели често доведуваат до фрустрација.

Бидејќи не е можно да се работи на сите овие цели истовремено, одредете која цел ви е приоритет и доколку е можно, вклучете ги другите членови на семејството во работата за постигнување на целта.

Често може да слушнете од експерти за лични финансии дека првата цел треба да биде создавање на т.н резервен фонд. Тоа се средства за непланирани трошоци и претставуваат основа на вашата финансиска сигурност.

3. Направете план

Откако ќе ги направите претходните две работи, време е за централниот дел од приказната, т.е. време е да го направите вашиот финансиски план.

Можеби плановите изгледаат поинаку, но важно е што ви помагаат да ги зголемите личните приходи. Правилото 50/20/30, може да ви помогне да започнете.

За сите што претпочитаат формални начини на работа, вистинскиот начин е да направите финансиски план за следната година и да го поделите по месеци – подредете ги категориите на вашите трошоци (трошење, заштеди, отплата на долг) во редови и направете колони „планирани“ и „постигнати“ .

4. Следете ги остварувањата

Овој дел доаѓа на крајот, но бара најмногу енергија.

Треба да следите дали вашиот план се спроведува како што сте планирале или дали има простор за корекција. Доколку планот минимално отстапува од првичната проекција (на пример, овој месец не можете да одите во кино, но посакуваниот филм ќе го гледате дома), тогаш можете да продолжите со спроведувањето на планот.

Меѓутоа, ако има некои големи отстапувања, тогаш треба да размислите дали плановите што ги поставувате се реални или навистина ви се толку важни. Не двоумете се да го прилагодите планот доколку е потребно.

Лични финансии

Кој е најдобриот начин за отплата на долгот и намалување на презадолженоста?

Објавено

на

Сведоци сме дека живееме во време кога населението се повеќе го зголемува долгот кон банките и кон финансиските институции, пред се поради неможноста од месечните приходи да ги задоволи сите свои потреби. Но, се поголемото задолжување наметнува низа прашања во врска со способноста да се отплати долгот навреме. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Како да ги заштитите вашите банкарските податоци онлајн

Објавено

на

Секоја онлајн активност со себе носи ризици и потенцијални закани, кои најчесто ги таргетираат вашите лични податоци. А ризикот не престанува ако го исклучите компјутерот или го оставите вашиот телефон на масата, тој е присутен постојано додека сте приклучени на интернет. Голема паника ни предизвикува помислата дека некои од профилите на социјалните мрежи може да ни бидат хакирани или злоупотребени, а само замислете какви можат да бидат последиците ако нешто им се случи на вашите банкарски податоци. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Дали знаењето или дисциплината е поважна за управување со парите?

Објавено

на

Знаењето (во некои случаи може да се користи и зборот „талент“) е важен предуслов за успех на кое било поле од животот. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

https://austinpublishinggroup.com/a/judi-bola-euro-2024/ https://austinpublishinggroup.com/a/parlay/ https://austinpublishinggroup.com/a/judi-bola/ https://austinpublishinggroup.com/a/sbobet/ https://compendiumapp.com/comp/dominoqq/ https://bankarstvo.mk/wp-includes/bandarqq/ https://bankarstvo.mk/wp-includes/dominoqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/pkv-games/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/bandarqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/dominoqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/pkv-games/ https://austinpublishinggroup.com/group/bandarqq/ https://compendiumapp.com/comp/pkv-games/ https://compendiumapp.com/comp/bandarqq/ https://bankarstvo.mk/PCB/pkv-games/ http://compendium.pairserver.com/ http://compendium.pairserver.com/bandarqq/ http://compendium.pairserver.com/dominoqq/ http://compendium.pairserver.com/slot-depo-5k/ https://compendiumapp.com/app/slot-depo-5k/ https://compendiumapp.com/app/slot-depo-10k/ https://bankarstvo.mk/PCB/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/dominoqq/ https://austinpublishinggroup.com/group/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/slot77/ https://compendiumapp.com/ckeditor/judi-bola-euro-2024/ https://compendiumapp.com/ckeditor/sbobet/ https://compendiumapp.com/ckeditor/parlay/ https://sabriaromas.com.ar/wp-includes/js/pkv-games/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/pkv-games.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/bandarqq.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/dominoqq.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-thailand.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-depo-10k.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-kakek-zeus.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/rtp-slot.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/parlay.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/sbobet.html/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/pkv-games/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/bandarqq/ http://128.199.219.76/img/pkv-games/ http://128.199.219.76/img/bandarqq/ http://128.199.219.76/img/dominoqq/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/dominoqq/ https://www.knowafest.com/files/uploads/pkv-games.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/bandarqq.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/dominoqq.html https://www.knowafest.com/files/uploads/slot-depo-5k.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/slot-depo-10k.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/slot77.html/ https://tsamedicalspa.com/wp-includes/js/slot-5k/ https://gseda.nida.ac.th/wp-includes/js/pkv-games/ https://gseda.nida.ac.th/wp-includes/js/bandarqq/ https://gseda.nida.ac.th/wp-includes/js/dominoqq/