Connect with us

Криптовалути

ЦРН ДЕН ЗА КРИПТОВАЛУТИТЕ – Биткоинот на најниско ниво од декември 2020 година

Објавено

на

Биткоинот во текот на вчерашниот ден падна на најниско ниво дури од декември 2020 година, бидејќи падот на берзите продолжува крајно негативно да влијае и на криптовалутите, чие тргување ги следи таканаречените поризични средства, како што се акциите на технолошките компании.

Биткоинот во еден момент падна под гранцата од 21.000 долари и се тргуваше по цена од 20.950 американски долари. Во утринското тргување во Азија, најпознатата криптовалута минимално ја стабилизираше својата вредност при што сега се тргува по цена од околу 21.095 американски долари. Ова е убедливо најниската вредност на биткоинот во тековната 2022 година.

Висок пад има и кај етериумот, втората најпозната криптовалута која се тргува по цена од околу 1.135 долари и бележи пад од високи 1,63%. Во текот на вчерашниот ден, етериумот забележа пад на вредноста од повеќе од 15 проценти.

Ситацијата на сите светски берзи кои бележат голем пад, се пресликува и на крипто берзите, а силно погодена од овој голем пад на вредноста беше и најголемата светска дигитална платформа за тргување со криптовалути „Binance”.

Криптовалути

Ќе се формира нов регулатор кој ќе биде одговорен за регулирање на индустријата за криптовалути

Објавено

на

Европската унија (ЕУ) планира да создаде шеста „организација против перење пари“ која ќе биде конкретно одговорна за регулирање на индустријата за криптовалути. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Криптовалутите повторно во пораст

Објавено

на

Цената на биткоинот повторно се намали откако во изминатите 24 часа го достигна највисокото ниво од средината на јуни, поради оптимизмот дека инфлацијата полека се намалува. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

(ВИДЕО) Спојувањето на етериум може да ја поттикне цената на биткоинот нагоре!?

Објавено

на

Популарниот крипто-аналитичар Бенџамин Кауен анализира како етериум може да ја поттикне цената на најпознатата криптовалута биткоинот нагоре. (more…)

Продолжи со читање


Популарно