Connect with us

Странски банки

Црногорски банки во плус 32 милиони евра на крајот на вториот квартал од 2018 година

Објавено

на

Банкарскиот систем на Црна Гора, кој се состои од 15 банки за половина година, оствари профит од 31,8 милиони евра, покажуваат резултатите објавени од CBCG на својот сајт. Сите банки се во плус освен Нова и Зират.

Од каматата беа земени вкупно 66 милиони евра, а од надоместоци и провизии 19,2 милиони евра.

Најдобар резултат има ЦКБ со профит од 6,7 милиони евра од каматата 11,6, а од надоместоци и провизии 3,6 милиони.

На второ место е Ерсте со 6,5 милиони евра профит од камата 10,5, од надоместоци и провизии од 1,5 милиони евра.

На третото место е НЛБ со 5,5 милиони профити од каматата освои 8,8, од надоместоци и провизии 1,8 милиони.

Четвртиот став го држи Sosiete general со профит од 5,4 милиони 10,1 од каматните стапки, а 1,4 милиони од надоместоците и проодите.

Хипотекарна има 2,7 милиони профити, од каматата е наплатена 6,5, а од надоместоци и провизии 3,5 милиони евра.

Адико банката има 1,27 милиони евра од камата од 4,5 милиони евра, од плаќање 865.000 евра.

Атлас банката пријави 1,1 милион евра профит 1,6 милиони камати и 4,1 милиони од надоместокот.

Ловчен банка има профит од 844.000 евра од камата од 2,9 милиони евра, а од надоместоци 347.000,

Добивката на Прва банка е 725.000 од камата од 4,2 милиони евра, а од надоместоци 791.000 евра.

Комерцијална банка Подгорица има профит од 709.000 од каматните 1,97 милиони, а од надоместоците 318.000 евра.

Добивката на Западна банка е 702.000 од камата 1,2 милиони, а од надоместок 728.000 евра.

На Универзал капитал банка е 151.000 од каматните 1,2 милиони, а од надоместоците 194.000 евра.

Најмал профит има IBM пет илјади евра од каматата 340.000 и од надоместоци 123.000 евра.

Загубата на Нова Банка  е 817.000 од каматата која пристигнала на 320.000, а надоместокот е во износ од 67.000 евра.

Исто така загуба има и Зират банка од 308.000, а таа е од камата заработува 681.000, а од надоместокот е минус 19.000 евра.

Странски банки

Турција ги ограничува кредитите и плаќањата со кредитни картички

Објавено

на

Турција воведе нови регулативни мерки со коишто ќе се ограничат купувањата со кредитни картички и заемите во земјата. Според нив рокот за плаќање на рати, на купени стоки и услуги со кредитни картички, не смее да надмине 12 месеци.

За плаќање на електронски апарати рокот се ограничува на три месеци, за компјутери, патувања, логистика и сместување рокот ќе биде шест месеци, додека за здравство, социјални услуги и даноци рокот за исплата на рати со кредитна картичка ќе биде девет месеци.

Според воведените регулативи, купувања на телекомуникациски услуги, алкохол, козметика, храна, гориво, накит, канцелариска опрема, подароци и трошоци во странство нема да можат да се поделат на рати.

Кредитите за возила се ограничуваат на 48 месеци, потрошувачките кредити на 36 месеци, додека заемите за компјутери и мобилни телефони на 6 месеци.

Новите регулативи стапуваат на сила на први септември и ќе бидат спроведени од страна на турската Агенција за регулатива и надзор на банките (BDDK). Нивната цел ќе биде да се поттикне рационално трошење на парите и заемите.

Продолжи со читање

Странски банки

Санкциите на САД врз руските банки ќе значат „економска војна“

Објавено

на

Рускиот премиер Дмитриј Медведев изјави дека Москва ќе смета „објава на економска војна“ и оти ќе се „одмазди“ економски, политички или ако е потребно и со други средства, доколку САД наметнат санкции за руските банки или забрана на нивна употреба на одредена валута.

Денешниот говор на Медведев доаѓа откако САД објавија нова рунда на санкции, а американските законодавци предложија дополнителни мерки, вклучително ограничување на работењето на неколку државни руски банки и нивна употреба на американскиот долар.

„Не сакам да ги коментирам разговорите за други санкции, но можам да кажам една работа: нешто како забрана на работењето на банките или на една или друга валута, ќе биде можно целосно да се нарече објава на економска војна, рече Медведев за време на неговата посета на полуостровот Камчатка на рускиот Далечен Исток додавајќи:

„И би било неопходно на оваа војна да се реагира економски, политички или ако е потребно, со други средства. И нашите американски пријатели треба да го разберат ова“, рече Медведев.

Продолжи со читање

Странски банки

Лошата економија на Турција е закана за европските банки

Објавено

на

Од почетокот на годинава турската лира загуби околу една третина од вредноста во однос на американскиот долар и еврото. Инфлацијата во Турција се искачи на 15%, а економскиот пораст во меѓувреме е под нивото коешто беше досега вообичаено.

И Европската централна банка (ЕЦБ) сега го набљудува драстичниот пад на турската валута. ЕЦБ ја анализира поврзаноста на европските банки со Турција. Дали се заканува заразата да премине и на европскиот банкарски систем?

Надзорните органи на ЕЦБ сѐ уште не ја оценуваат ситуацијата како критична, напиша „Фајненшл тајмс“ денеска, повикувајќи се на неименувани лица запознати со надзорот. Сепак, големите банки ББВА од Шпанија, италијанската Уникредит и француската БНП Парибас се особено изложени на опасност. „Фајненшл тајмс“ информира дека надзорните органи на ЕЦБ ја набљудуваат ситуацијата веќе неколку месеци. Официјална изјава од ЕЦБ за ваквите информации на весникот сѐ уште нема.

Досегашниот полет на Турција беше во голем дел финансиран од кредити. Стручњаците предупредуваат на опасноста од високо приватно задолжување во американски долари, зашто долговите поради падот на курсот на лирата на тој начин само се зголемуваат. Освен тоа, Турција е упатена на постојано влевање на странски капитал со што го финансира својот увоз.

Со оглед на високата инфлација од, официјално, 15% економистите препорачуваат зголемување на основната каматна стапка од страна на Централната банка. Но, претседателот Ердоган тоа го спречува. Тој лично се нарече „противник на каматите“ и најави уште поголема контрола над монетарната политика.

Ердоган сака банките и натаму да даваат евтини ркедити, за да го поттикнуваат економскиот пораст, но инвеститорите стравуваат дека може да дојде до „прегревање“. Турските претпријатија имаат кредити во висина од речиси една третина од турскиот брутодомашен производ.

Опасностите за еврозоната се додуша ограничени, но банки од три земји од еврозоната имаат поголеми побарувања од Туција, оценуваат експертите. Според Беренберг-банката, Шпанија има побарувања од 81 милијарда евра, Франција од 35 милијарди, а Италија од 19 милијарди евра.

Турскиот економист Коркут Боратав е на мислење дека финансиска криза може да се избегне само со програма за помош од ММФ. Во 2001 година земјата доби кредит од 10 милијарди американски долари и мораше да спроведе програма за санација. „ММФ тогаш успеа да ја натера турската држава да ги обезбеди долговите на приватниот сектор“, вели Боратав и додава: „Ако Турција побара помош од ММФ и ги подржави долговите, тоа ќе биде спас и за европските банки.“

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange