Connect with us

Странски банки

Централна банка на Јамајка воведува своја национална дигитална валута

Објавено

на

Централната банка на Јамајка е новата институција што сака да пушти своја национална дигитална валута. За таа цел почнати се партнерски чекори со ирската компанија „eCurrency Mint” откако го доби објавениот тендер.

Пилот проектот треба да биде готов во мај и се се очекува првите реални анализи да се објават кон крајот на годината.

Ако работите одат според планот, „eCurrency Mint” ќе ја изработи целата инфраструктура за дигиталната валута која би се пуштила помасовно веројатно по една година.

Според банката, дигиталната валута ќе може да се користи од физички лица и од компаниите.

Странски банки

Светска банка го откажа извештајот Doing Business поради „местење“ на рангирањето

Објавено

на

Светската банка го откажа објавувањето на извештајот за регулативата за водењето бизнис во земјите ширум светот откако истрагата открила „непримерен притисок“ на челниците при составување на табелата и спорниот пласман на Кина но и на Саудиска Арабија, Обедиенетите Арапски Емирати и Азербејџан. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Србија издаде “зелена обврзница” на износ од една милијарда евра за прв пат во својата историја

Објавено

на

Со издавањето на зелената обврзница, Србија во четвртокот стана една од ретките европски земји и единствена европска земја надвор од Европската унија што издаде зелен инструмент, објави Народната банка на Србија, наведувајќи дека Србија реализирала две емисии на меѓународниот финансиски пазар.Еврообврзница во евра (двојна транша). (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

(ВИДЕО) Германската централна банка пере пари во вистинска смисла на зборот!?

Објавено

на

Кога банкнотите ќе се извалкаат, германската централна банка Бундесбанк, ги пере во вистинска смисла на зборат. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно