Connect with us

Странски банки

Централната банка на Украина ги ликвидира руските банки!?

Објавено

на

Централната банка на Украина и ги укина лиценците и одлучи да ги ликвидира филијалите на руските Сбербанк и ВЕБ (Меѓународна резервна банка и Проминвестбанк).

Како што беше објавено на веб-страницата на Централната банка на Украина: „Банките на државата агресор повеќе нема да работат во Украина“, пишува „Комерсант”.

„Кога нашата армија несебично и храбро го брани секое парче од татковината од руската агресија, ние во Централната банка не можеме да дозволиме филијалите на државните банки на земјата освојувач да продолжат да работат во Украина и да работат со украински пари“, рече гувернерот на Украинската Народна банка Кирил Шевченко.

Претходно, „Сбербанк” и „ВЕБ РФ” се најдоа под санкции од САД, Европската унија и Канада.

Западните земји ги зајакнаа ограничувањата откако Владимир Путин на 24-ти февруари објави дека ќе бидат испратени војници за „деназификација и демилитаризација“ на Украина.

Руските власти ветија дека ќе одговорат на сите санкции.

Странски банки

Дали конечно турската централна банка ќе ја зголеми основната каматна стапка со цел намалување на енормната инфлација!?

Објавено

на

Комитетот за монетарна политика на турската централна банка на 18 август ќе одлучи дали ќе ја промени главната каматна стапка, пренесува турската државна телевизија „ТРТ Хабер”. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Русија почнува со етапно пуштање на својата дигитална рубља

Објавено

на

Централната банка на Русија откри дека започнала со тестирање на својот проект за дигитална рубља и дека ќе биде претставен со нови функции од 2023 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Добивката на најголемата европска банка се намали за 15 проценти во првото полугодие на 2022 година

Објавено

на

Најголемата европска банка „HSBC Holdings” објави пад на профитот од 15 проценти во првото полугодие, бидејќи резервите за покривање на потенцијалните загуби од кредитите значително го надминаа растот на нето каматниот приход. (more…)

Продолжи со читање


Популарно