Connect with us

Странски банки

Централната банка на Русија ги продолжи ограничувањата за повлекување долари и евра од банкарските сметки

Објавено

на

Централната банка на Русија ги продолжи ограничувањата за повлекување долари и евра од банкарски сметки до март следната година, пренесува „Радио Слободна Европа”.

Централната банка на Русија објави дека ограничувањата, воведени откако западните земји воведоа санкции против Русија на почетокот на март поради нападот врз Украина, ќе останат во сила до 9-ти март следната година.

Според ограничувањата, клиентите на банките во Русија не можат да подигнат повеќе од 10.000 долари (9.734 евра). Износите над тоа може да се повлечат само во рубљи, по стапка што ја одредува централната банка.

Исто така, можно е да се подигнат само пари депонирани на банкарски сметки пред 9 март 2022 година, а банките можат да продаваат само долари и евра што ги набавиле пред тој датум.

На странските компании и нерезиденти во Русија им е забрането да повлекуваат евра и долари.

Овие мерки беа воведени за поддршка на руската валута во услови на санкции.

Странски банки

ЕБОР ја намали прогнозата за раст на македонската економија

Објавено

на

Европската банка за обнова и развој ја намали прогнозата за економски раст за Македонија за 0,3 проценти. Во последниот извештај за регионалните економски состојби, ЕБOР за Македонија ја намали прогнозата од 3% на 2,7% економски раст. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка: Со трговската диверзификација и отвореност до подобри работни места, поголем економски раст во Северна Македонија

Објавено

на

Недостигот на трговска диверзификација и концентрацијата на извозот ја ограничуваат улогата на трговијата во економијата на Северна Македонија, со стапки на раст континуирано под оние на ЕУ и другите земји од Западен Балкан. Доколку сака да создаде квалитетни работни места, да ја намали сиромаштијата и да го подобри животниот стандард на луѓето, економијата на земјата треба да стави поголем акцент на трговската диверзификација и отвореност, забележува меѓу другото новиот извештај на Светска банка, Стратегија за трговска политика 2.0 за Северна Македонија што беше презентиран денеска во Скопје. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Швајцарската централна банка ја зголеми референтната каматна стапка за 0,75 процентни поени

Објавено

на

Швајцарската централна банка ја зголеми референтната каматна стапка за 0,75 процентни поени, што е второ зголемување во претходните 15 години. (more…)

Продолжи со читање

Популарно