Connect with us

Криптовалути

Централната банка на Литванија прва ќе издаде дигитални пари

Објавено

на

Централната банка на Литванија се подготвува да издаде дигитални пари и ќе биде првата централна банка во еврозоната што ќе го стори тоа, објави „Reuters“.

Централната банка на Литванија беше една од многуте централни банки што размислуваа(т) за издавање дигитални валути со цел да го компензираат намалувањето на употребата на готовина – процес забрзан од пандемијата на коронавирусот (КОВИД-19).

„Никој во заедницата на централната банка не размислуваше сериозно за дигиталната валута пред да сфатиме дека постои легитимна закана дека некој друг ќе го заземе нашиот простор … Мораме да му го дадеме на општеството она што го сака“, рече заменик-гувернерот Мариус Јургилас.

Јургилас рече дека 24.000 дигитални токени наречени „LBCOINs“ засновани на блокчејн технологија ќе одат во претпродажба во втората недела од јули.

„LBCOIN е многу сличен на она што е познато како дигитална валута на централната банка (CBDC), или традиционалните пари во дигитална форма”, додаде Јургилас. Ова сосема се разликува од посложените криптовалути како што е биткоинот.

Криптовалути

Криптовалутите повторно растат, по годишниот минимум кои го достигнаа минатиот месец

Објавено

на

Најпопуларната криптовалута биткоинот изминативе денови бележи пораст на вредноста и со оваа криптовалута во моментов се тргува по цена од 37.335 долари. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Британците забранија реклами кои промовираат купување на биткоини

Објавено

на

Британската национална регулаторна агенција за рекламирање забрани рекламна кампања која им кажува на луѓето во Велика Британија дека е „време да се купи“ биткоин, оценувајќи дека таквото рекламирање не е во ред. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

(ВИДЕО) EXIT – првиот голем фестивал кој воведува плаќање со биткоини

Објавено

на

Фестивалот „EXIT”, еден од најголемите и најнаградуваните музички фестивали во Европа, одлучи да се приклучи на глобалната крипто-револуција како прв голем фестивал во светот што ќе овозможи купување на билети со биткоини, познатиот дигитален систем на плаќање на планетата, соопшти ПР-от на фестивалот Дијана Бабиќ. (more…)

Продолжи со читање


Популарно