Connect with us

Странски банки

Централната банка на Белгија предвидува пад на економијата од девет проценти во 2020 година

Објавено

на

Според прогнозата на Централната банка на Белгија, економијата на земјата ќе се намали за високи девет проценти до крајот на годинава, како последица на кризата предизвикана од пандемијата на Ковид-19.

Како што е објаснето во денешното соопштение на Централната банка на Белгија, економското закрепнување кое се очекува во 2021 и 2022 година нема да може да го компензира предвидениот пад на економијата за оваа 2020 година.

Централната банка на Белгија информира дека БДП на шестата најголема економија во еврозоната ќе се намали за 9,0 проценти оваа година, проследено со раст од 6,4 проценти следната година, и 2,3 проценти во 2022 година.

Странски банки

Светска банка го откажа извештајот Doing Business поради „местење“ на рангирањето

Објавено

на

Светската банка го откажа објавувањето на извештајот за регулативата за водењето бизнис во земјите ширум светот откако истрагата открила „непримерен притисок“ на челниците при составување на табелата и спорниот пласман на Кина но и на Саудиска Арабија, Обедиенетите Арапски Емирати и Азербејџан. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Србија издаде “зелена обврзница” на износ од една милијарда евра за прв пат во својата историја

Објавено

на

Со издавањето на зелената обврзница, Србија во четвртокот стана една од ретките европски земји и единствена европска земја надвор од Европската унија што издаде зелен инструмент, објави Народната банка на Србија, наведувајќи дека Србија реализирала две емисии на меѓународниот финансиски пазар.Еврообврзница во евра (двојна транша). (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

(ВИДЕО) Германската централна банка пере пари во вистинска смисла на зборот!?

Објавено

на

Кога банкнотите ќе се извалкаат, германската централна банка Бундесбанк, ги пере во вистинска смисла на зборат. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно