Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Централен регистар одбележува 16 години постоење

Објавено

на

Централниот регистар на Република Македонија одбележува 16 години постоење.  По тој повод ќе биде организирана и дводневна работилница (Regional workshop> registers – talking regional, thinking global oд Централен регистар, Регистарот за бизнис регистри на Рeпублика. Србија и Европската банка за реконструкција и развој – ЕБРД.

На конференцијата ќе биде презентирана демо верзија на Проектот – Регионалниот портал на бизнис регистри, а на која ќе учествуваат претставници на Регистрите од регионот.

Порталот беше почнат од страна на Србија и Македонија, согласно Меморандумот за разбирање на Европската Банка за реконструкција и развој – дизајниран како логички систем односно Регионален портал за регистрација на правните субјекти и овозможување на комбинирани сервиси и услуги со споредбени деловни податоци за правните субјекти како и информации за регистрираните сопственици, компаниите и нивните финансиски показатели, со микро и макро извештаи и анализи кои опфаќаат податоци и графички прикази.

Останато

Јовановиќ: Мислев дека “метлата” требаше да ги фати оние кои работеа за личен интерес и местеа милионски тендери

Објавено

на

Поранешниот советник во Министерството за финансии, Бранимир Јовановиќ, се огласи по повод промената која ја најави премиерот Зоран Заев за смената на Министерот за финансии, Драган Тевдовски. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Истражување – Колкави се просечните месечни нето примања во ИТ секторот?

Објавено

на

Во периодот од 6 февруари до 6 март 2019 година, македонскиот портал за информатичка и комуникациска технологија IT.mk спроведе опсежна анкета за состојбата на македонската ИТ работна сила. Анкетата, во која земаа учество повеќе од илјада професионалци од ИТ индустријата, прикажува клучни факти за програмерите, девелоперите, графичките дизајнери и професионалците од областа на дигиталниот маркетинг во Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Вчера во Битола се отвори нов мултифункционален комплекс „СН СООБРАЌАЕН ЦЕНТАР” Инвестиција вредна 5,5 милиони евра

Објавено

на

Вчера во Битола СН Осигурителен Брокер АД Битола отвора нов мултифункционален комплекс „СН СООБРАЌАЕН ЦЕНТАР”, единствен од ваков тип на територијата на Битола и околината. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange