Connect with us

Останато

Цените на нафтата повторно растат на светските берзи

Објавено

на

Инвеститорите охрабрени од знаците на опоравување на глобалната економија го зголемија интересот за купување на „црното злато“, а со тоа влијаеа врз растот на цената на овој ресурс изминатата недела.

На лондонскиот пазар цената за барел нафта минатата недела порасна за 4,5 отсто, на 42,76 долари, додека на американскиот пазар барелот поскапи за 4,4 отсто, на 40,21 долар.

Само во четвртокот цените на нафтата забележаа скок од два отсто, откако претходно беше објавено дека во јуни бројот на вработени во САД пораснал за рекордни 4,8 милиони, односно за 1,8 милиони повеќе отколку што сметаа аналитичарите.

Се зголемува и побарувачката за нафта во Кина, втор најголем светски потрошувач на нафта, на што укажуваат податоците за брз раст на активностите во кинеското производство во услучниот сектор.

ОПЕК и неговите сојузници, вклучувајќи ја и Русија, неодамна се договорија за продолжување на договорот за намалување на производството за 9,7 милиони барели дневно и за месец јули.

Останато

Извозот во првите шест месеци зголемен за 20,2%, а увозот за 28,7 проценти

Објавено

на

Вкупната вредност на извозот од земјава во периодот јануари – јуни 2022 година изнесува 4.097.486.000 евра и бележи раст од 20,2 проценти во однос на истиот период лани, додека вредноста на увезената стока е 5.974.699.000 евра што е зголемување за 28,7 проценти, соопшти Државниот завод за статистика. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

(ВИДЕО) Спојувањето на етериум може да ја поттикне цената на биткоинот нагоре!?

Објавено

на

Популарниот крипто-аналитичар Бенџамин Кауен анализира како етериум може да ја поттикне цената на најпознатата криптовалута биткоинот нагоре. (more…)

Продолжи со читање

Останато

СИСТЕМОТ КОНЕЧНО АЖУРИРАН – Корисниците на МојДДВ може да се вратат на напредниот скенер за скенирање на фискални сметки

Објавено

на

Управата за јавни приходи, ги информира корисниците на апликацијата МојДДВ, дека може да се вратат на напредниот скенер за скенирање на фискални сметки. (more…)

Продолжи со читање


Популарно