Connect with us

Форекс

Цените на нафтата највисоки од март

Објавено

на

Цените на нафтата во Лондон скокнаа на највисоко ниво од март – на 71 американски долари, поради зголемените очекувања за зголемена побарувачка на гориво за време на сезоната на летни патувања во САД.

На лондонскиот пазар цената на барелот порасна за 1,48 долари во споредба со претходното затворање и изнесуваше 70,80 долари. Во претходна трговија, цената достигна највисокото ниво во текот на работниот ден по 8 март од 71 американски долари.

На американскиот пазар, барелот поскапе за 1,87 долари во споредба со затворањето во петокот и се тргуваше за 68,19 долари.

Зголермувањето на цената дојде и од кинеските податоци дека активностите во фабриката се зголемија со највисока стапка годинава во мај.

„Иако постои загриженост за построги ограничувања поврзани со ковид-19 низ Азија, пазарот се чини дека е повеќе фокусиран на приказната за позитивната побарувачка од САД и делови од Европа”, велат аналитичарите на ING Economics.

Фирмата за мониторинг „GasBuddy” објави дека побарувачката на САД за бензин во неделата, за време на викендот скокна за 9,6 проценти над просекот во претходните четири недели, што е најголема неделна побарувачка од летото 2019 година.

Порастот на цените, сепак, има ограничени очекувања за поголема понуда на сурова нафта на пазарот.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници – попознати како ОПЕК + најверојатно ќе се согласат да продолжат полека да го олеснуваат намалувањето на снабдувањето, велат извори на ОПЕК, бидејќи производителите го балансираат очекуваното закрепнување на побарувачката наспроти можното зголемување на иранската понуда.

„Нема знаци на поделба во групата и очекуваме таа да се држи до стабилен курс со многу добра контрола на пазарот”, вели Бјарн Шилдроп од норвешкиот СЕБ.

ОПЕК + одлучи во април да врати на пазарот 2,1 милиони барели дневно снабдување со сурова нафта во периодот од мај до јули, бидејќи предвидуваше раст на глобалната побарувачка и покрај многу големиот број случаи на коронавирус кај третиот најголем потрошувач на нафта во Индија.

ОПЕК на својата веб-страница денеска објави дека цената на барел нафта на нејзините членки во понеделникот изнесувала 68,53 долари, што значи дека порасна за 33 центи од претходниот трговски ден.

Форекс

Македонска Берза: Вкупниот промет на берзата во месец мај изнесувал 472.874.001 денари

Објавено

на

Македонска берза ги објави податоците од статистичкиот билтен кој се однесува за периодот од 01.05 – 31.05.2021 година, кога вкупниот промет изнесувал 472.874.001 денари, односно бележи намалување за 31,12% во однос на претходниот месец (април). (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Факти за котираните компании на Македонска берза за 2020 година

Објавено

на

Публикацијата „Факти за котираните компании“ содржи податоци за најликвидните 20 котирани компании на Официјалниот пазар (Супер котација, Берзанска котација и Задолжителна котација), селектирани според прометот од редовно тргување во периодот 01.01.- 31.12.2020 година, како и збирен преглед за останатите котирани компании со кои се тргувало во 2020 година. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Ивана Гажиќ нов член во Одборот на директори на Македонска берза

Објавено

на

Во согласност со член 166-б од Законот за хартии од вредност, Македонска берза известува дека поради комплетирање на составот на Одборот на директори, на 28.05.2021 година, Собранието на акционери на Берзата донесе Одлука за избор на неизвршен член на Одборот на директори на Берзата, согласно која за неизвршен член на Одборот е именувана г-ѓа Ивана Гажиќ. (more…)

Продолжи со читање


Популарно