Connect with us

Останато

Цените на нафтата вртоглаво растат – „црното злато” поскапува шеста недела по ред

Објавено

на

На светските берзи цените на нафтата пораснаа минатата недела, шеста недела по ред, достигнувајќи нови највисоки нивоа во повеќе од седум години, бидејќи трговците стравуваат од прекини во снабдувањето поради украинската криза.

Цената на барелот на лондонскиот пазар минатата недела порасна за 2,4 отсто, на 90,03 долари, додека на барелот на американскиот пазар за 2 отсто, на 86,82 долари.

Во петокот цените на нафтата во еден момент беа уште повисоки, достигнувајќи го највисокото ниво од 2014 година, бидејќи трговците стравуваат дека украинската криза може да предизвика нарушувања на енергетските пазари.

Украина тврди дека Русија подготвува инвазија, Западот најави економски санкции, а НАТО се подготвува да испрати војници во Источна Европа. Москва, од друга страна, ги негира тврдењата за инвазија и го обвинува Западот за поттикнување „хистерија“.

Американскиот претседател Џо Бајден и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во петокот изјавија дека заеднички ќе гарантираат безбедно снабдување со енергија за Европа и Украина.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, пак, изјави дека Москва не сака војна со Украина.

„Премијата за ризик на цената на нафтата сега е веројатно речиси 10 долари за барел“, рече Карстен Фрич од Комерцбанк.

Повисок раст на цените беше спречен од зајакнувањето на доларот, чија вредност во однос на кошничката валути порасна за 1,7 отсто минатата недела и го достигна највисокото ниво од средината на 2020 година, бидејќи се очекува американската централна банка наскоро да ги зголеми клучните каматни стапки.

А бидејќи цената на нафтата се изразува во долари, тоа ја прави нафтата уште поскапа во други валути, а со тоа ја ослабува побарувачката.

Состанок на ОПЕК оваа недела

Оваа недела во фокусот на трговците ќе биде средбата на ОПЕК и другите големи светски производители, на која ќе се преиспита производната политика и ќе се планира зголемување на производството во март за 400 илјади барели дневно.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нивните сојузници најверојатно ќе се држат до планираното зголемување, изјавија за Ројтерс неколку извори од ОПЕК+.

Откако минатата година се зголемија за повеќе од 50 отсто, цената на нафтата скокна за околу 15 отсто во првите недели од новата година.

Останато

Просечната плата во декември изнесувала 39.998 денари

Објавено

на

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2023 година, изнесувала 39.998 денари и во однос на декември 2022 е поголема за 16,4 проценти, соопшти Државниот завод за статистика. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Потрошувачката кошничка расте од месец во месец – на четиричлено семејство му се потребни приближно речиси 1.000 евра за да го преживее тековниот месец

Објавено

на

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат податоците на синдикалната потрошувачка кошничка. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата ја уништува Турција

Објавено

на

Годишната стапка на инфлација во Турција во јануари се зголеми на 64,86 проценти, објави турскиот институт за статистика Туркстат. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

https://austinpublishinggroup.com/a/judi-bola-euro-2024/ https://austinpublishinggroup.com/a/parlay/ https://austinpublishinggroup.com/a/judi-bola/ https://austinpublishinggroup.com/a/sbobet/ https://compendiumapp.com/comp/dominoqq/ https://bankarstvo.mk/wp-includes/bandarqq/ https://bankarstvo.mk/wp-includes/dominoqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/pkv-games/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/bandarqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/dominoqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/pkv-games/ https://austinpublishinggroup.com/group/bandarqq/ https://compendiumapp.com/comp/pkv-games/ https://compendiumapp.com/comp/bandarqq/ https://bankarstvo.mk/PCB/pkv-games/ http://compendium.pairserver.com/ http://compendium.pairserver.com/bandarqq/ http://compendium.pairserver.com/dominoqq/ http://compendium.pairserver.com/slot-depo-5k/ https://compendiumapp.com/app/slot-depo-5k/ https://compendiumapp.com/app/slot-depo-10k/ https://bankarstvo.mk/PCB/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/dominoqq/ https://austinpublishinggroup.com/group/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/slot77/ https://compendiumapp.com/ckeditor/judi-bola-euro-2024/ https://compendiumapp.com/ckeditor/sbobet/ https://compendiumapp.com/ckeditor/parlay/ https://sabriaromas.com.ar/wp-includes/js/pkv-games/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/pkv-games.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/bandarqq.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/dominoqq.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-thailand.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-depo-10k.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-kakek-zeus.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/rtp-slot.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/parlay.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/sbobet.html/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/pkv-games/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/bandarqq/ http://128.199.219.76/img/pkv-games/ http://128.199.219.76/img/bandarqq/ http://128.199.219.76/img/dominoqq/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/dominoqq/ https://www.knowafest.com/files/uploads/pkv-games.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/bandarqq.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/dominoqq.html https://www.knowafest.com/files/uploads/slot-depo-5k.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/slot-depo-10k.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/slot77.html/ https://tsamedicalspa.com/wp-includes/js/slot-5k/ https://gseda.nida.ac.th/wp-includes/js/pkv-games/ https://gseda.nida.ac.th/wp-includes/js/bandarqq/ https://gseda.nida.ac.th/wp-includes/js/dominoqq/