Connect with us

Криптовалути

Цената на најпознатата криптовалута повторно во надолен тренд по неколкудневниот раст

Објавено

на

Цената на биткоинот повторно падна откако во саботата го достигна највисокото ниво од средината на јуни, поради оптимизмот дека пазарот можеби веќе го достигнал дното.

Криптовалутата падна за 2,4% во последните 24 часа минути пред 9 часот по наше време на 23.217 долари, според податоците на „CoinDesk”. Во саботата, биткоинот достигна вредност од 24.658 долари, највисоко ниво од 13 јуни. За цел јули, зголемувањето е 27%, што го прави најдобриот месец од октомври минатата година, кога беа забележани и последните рекорди, пишува „Bloomberg”.

Втората најпозната криптовалута, Етериумот ја намали својата вредност за 0,9% и достигна цена од 1.686 долари. За минатиот месец, неговото зголемување беше околу високи 70% – најдобро од јануари 2021 година.

Во јуни и јули цената на биткоинот падна под 20.000 долари поради загриженоста за растот на каматните стапки и инфлацијата, како и за проблемите на компаниите во овој сектор.

Биткоинот сè уште е далеку од рекордното ниво од 69.000 долари од ноември, но покажува знаци на сила наспроти некои економски показатели и монетарно затегнување.

„Криптозимата можеби е готова и тоа е она што е потребно за да се дозволи (паричните) приливи да се вратат назад во секторот“, коментира Едвард Моја, виш пазарен аналитичар во „Oanda”.

Криптовалути

Премиерот Ковачевски апелира: Да не се копаат криптовалути зашто тоа троши многу струја!

Објавено

на

Премиерот Димитар Ковачевски апелира да не се копаат крипто валути зашто потрошувачката на струја при овој процес е енормна. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Ќе се формира нов регулатор кој ќе биде одговорен за регулирање на индустријата за криптовалути

Објавено

на

Европската унија (ЕУ) планира да создаде шеста „организација против перење пари“ која ќе биде конкретно одговорна за регулирање на индустријата за криптовалути. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Криптовалутите повторно во пораст

Објавено

на

Цената на биткоинот повторно се намали откако во изминатите 24 часа го достигна највисокото ниво од средината на јуни, поради оптимизмот дека инфлацијата полека се намалува. (more…)

Продолжи со читање

Популарно