Connect with us

Останато

Цената на златото достигна ново највисоко ниво

Објавено

на

Цената на златото постави нов рекорд, бидејќи инвеститорите вложуваат се повеќе пари во овој скапоцен метал пред се поради стравувањата од влијанието на корона кризата врз светската економија и дополнителното влошување на односите меѓу САД и Кина.

Цената на унца злато за еден ден порасна за 1%. Златото забележа добивка и покрај малото засилување на доларот.

Вредноста на златото порасна над 30% оваа година.

Скапоцениот метал сјае во полн сјај и скокна на 2.058 долари за унца, со што го сруши претходниот рекорд од 2.030 американски долари поставен пред неколку денови. Цената на златото шретходно ги урна највисоките вредности уште од септември 2011 година за време на финансиската криза.

Златото веќе долго време се смета за безбеден финансиски рај.

Благородниот метал доби на цена и поради новите тензии меѓу САД и Кина, и покрај тоа што двете страни ја имаат првата фаза од трговскиот договор.

Цената на златото обично се движи во спротивна насока во однос на каматните стапки и американскиот долар, што во комбинација со ограничен пораст на понудата може дополнително да поттикне пораст на цените. Банката на Америка очекува цената на златото да достигне 3.000 долари за унца следната година.

Останато

Инфлацијата во Хрватска достигна рекордни 12,3 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Хрватска во јули пораснаа 12,3 проценти во однос на истиот месец минатата година, што претставува највисока стапка на инфлација откако Државниот завод за статистика (ДЗС) ги евидентира податоците. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими за МИА: И да не отворевме дебата за даночните реформи, има закони кои стапуваат во сила од 1 јануари

Објавено

на

И да не ја отворевме дебатата за даночните реформи, има законски решенија кои стапуваат во сила од 1 јануари 2023 година, како што се за оданочувањето на приходите над милион денари годишно и оданочувањето на каматите на депозитите, вели министерот за финансии Фатмир Бесими во интервјуто за „МИА”. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ЗА НИВ НЕМА КРИЗА – Словенечкиот БДП скокна за 8,2 проценти во вториот квартал

Објавено

на

Според податоците на Националното биро за статистика на Словенија (Сурс) обемот на бруто домашниот производ на Словенија во вториот квартал од годинава се зголеми за 8,2 проценти на годишна основа. (more…)

Продолжи со читање


Популарно