Connect with us

Останато

Цената на златото го достигна максимумот надминувајќи ја границата од 2.000 долари за унца злато

Објавено

на

Цената на фјучерсите на американското злато достигна 2.030 долари за унца во текот на вчерашниот ден со што ја надмина границата од 2.000 долари, достигнувајќи историски максимум, пренесува „Reuters“.

Растот на цената на златото дојде откако лидерот на демократите во американскиот Сенат, Чак Шумер изјави дека преговорите меѓу демократите и Белата куќа за новиот пакет помош конечно се движат во вистинската насока.

Со оглед на дејствијата на централните банки ширум светот, особено Федералните резерви, златото може да достигне цена од 5 илјади долари за унца од три во наредните меѓу три и пет години, изјави пред неколку денови извршниот директор на Фондот „Квадрига Игнео“ Диего Парила.

Останато

Владата ја усвои Програмата за економски реформи 2021-2023

Објавено

на

Владата ја усвои тригодишната стратегија за структурни реформи – Програма на економски реформи (ПЕР) 2021-2023, соопшти Министерството за финансии. Програмата, чија подготовка ја координира Министерството за финансии, ја содржи среднорочната макроекономска и фискална рамка, како и структурните реформи што треба да се спроведат, а кои се утврдени преку заеднички дијалог со Европската комисија.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

ММФ ја зголеми прогнозата за годинешниот глобален раст на 5,5 проценти

Објавено

на

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја зголеми прогнозата на глобалниот раст за 2021 година за 0,3 проценти, на 5,5%, изјави главната економистка на ММФ, Гита Гопинат при претставувањето на јануарскиот извештај „Светски економски изгледи 2021 година“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот стана долгорочна инвестиција!?

Објавено

на

Биткоинот достигна рекордни 42.000 долари на 8 јануари, но во последните денови направена е значителна корекција, бидејќи најпознатата криптовалута почна да ја губи својата вредност. (more…)

Продолжи со читање

Популарно