Connect with us

Останато

Цената на златото го достигна максимумот надминувајќи ја границата од 2.000 долари за унца злато

Објавено

на

Цената на фјучерсите на американското злато достигна 2.030 долари за унца во текот на вчерашниот ден со што ја надмина границата од 2.000 долари, достигнувајќи историски максимум, пренесува „Reuters“.

Растот на цената на златото дојде откако лидерот на демократите во американскиот Сенат, Чак Шумер изјави дека преговорите меѓу демократите и Белата куќа за новиот пакет помош конечно се движат во вистинската насока.

Со оглед на дејствијата на централните банки ширум светот, особено Федералните резерви, златото може да достигне цена од 5 илјади долари за унца од три во наредните меѓу три и пет години, изјави пред неколку денови извршниот директор на Фондот „Квадрига Игнео“ Диего Парила.

Останато

Бесими: Законот за буџет е готов и поставен на Енер

Објавено

на

Законот за буџет денеска е прикачен на „Енер“. Секој може да се вклучи во јавната расправа. Се работи за реформски закон, усогласен со неколку европски директиви, информира денеска министерот за финансии Фатмир Бесими на состанокот со Македонската банкарска асоцијација. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ФИТР: Отворен јавниот повик за иновациски ваучери – високообразовните институции се вклучуваат во развојот на домашната економија

Објавено

на

Од утрово е отворен јавниот повик за иновациски ваучери, наменет за воспоставување соработка во економски развој меѓу домашните компании и универзитетите и истражувачките центри. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ЕБОР предвидува пад на економијата од дури 5 проценти годинава и раст од 3 проценти следната 2021 година

Објавено

на

„Брзината со која ќе има опоравување и раст ќе зависи од опоравувањето на економиите во земјите од еврозоната, но и од напредокот на домашните економски реформи, со кои би се подигнало нивото и квалитетот на јавните инвестиции и би се подобрил квалитетот на образованието за да се намали несоодветното ниво на вештини на пазарот на труд”, вели во интервју за МИА Анди Аранитаси, претставник на Европската банка за обнова и развој. (more…)

Продолжи со читање

Популарно