Connect with us

Форекс

Цената на Брент нафтата во пораст, го достигна нивото од почетокот на март

Објавено

на

Цената на фјучерсите за северноморската нафта Брент за испораки во август 2020 година на лондонската берза „ICE” се зголеми за 1,7 проценти и го достигна нивото од почетокот на март.

Со денешниот раст, цената на нафтата од Северното Море достигна цена од 43,02 долари за барел, покажуваат податоците на берзата.

Последен пат цената на оваа нафта беше повисока од 43 долари за барел на 6 март оваа година.

Суровата нафта од типот „WTI“ се тргуваше по цена од 40,22 долари за барел, што е за 1,7 проценти повеќе во однос на претходното затворање на берзата.

Министрите на земјите од „OPEC Plus” на онлајн состанокот на 6 јуни се согласија да го продолжат највисокото ниво на намалување на производството на нафта за уште еден месец, односно до крајот на јули. И покрај невидените ограничувања, Русија и Саудиска Арабија инсистираат сите членови на алијансата целосно да го почитуваат договорот.

Поради пандемијата на коронавирусот, цената на нафтата достигна историско најниско ниво и се продаваше и со негативни вредности, но потоа повторно се стабилизираше. Се очекува кон крајот на годината, цената на „црното злато” да се врати на ниво од пред појавата на вирусот Ковид-19.

Форекс

Доларот падна по две недели раст

Објавено

на

Доларот ја намали својата вредност во однос на корпата на валути, по двенеделен раст, во претпазливо тргување бидејќи инвеститорите се загрижени за континуираното ширење на коронавирусот во светот. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Берзата го продолжува бесплатното користење на eTrader за инвеститорите

Објавено

на

Одборот на директори донесе oдлука продуктот на Македонска берза за т.н. електронско тргување преку Интернет (eTrader), што им е достапен на инвеститорите преку нивните брокери и којшто овозможува далечинско тргување на Берзата, да продолжи да се користи БЕСПЛАТНО и по завршувањето на вонредната состојба, односно до 30.09.2020 година.
(more…)

Продолжи со читање

Форекс

Инвеститорите воздржани, еврото со вредност од 61.6953 денари

Објавено

на

Новиот бран на вирусот Ковид-19 повремено ги дестабилизираше акциите на котираните друштва на Македонска берза, бидејќи кога се чинеше дека пандемијата полека стивнува и и се гледа крајот, коронавирусот повторно зема замав, од ден на ден се повеќе се зголемува бројот на новозаболени, а со тоа дополнително се зголемуваше и неизвесноста. (more…)

Продолжи со читање

Популарно