Connect with us

Осигурување

Хуманиот Мајкл Џордан отвори клиника за луѓе без здравствено осигурување

Објавено

на

Живата НБА кошаркарска легенда и миленик на многу генерации заљубеници во кошаркарската магија, Мајкл Џордан со пригоден говор ја отвори својата втора здравствена установа во која ќе се даваат здравствени услуги за пациенти без здравствено осигурување.

Пред само две години, Мајкл Џордан објави дека ќе донира 7 милиони долари за изградба и отварање на две медицински установи, а пред две недели ова негово ветување стана реалност.

Сопственикот на кошаркарскиот клуб Charlotte Hornets и миленик на многу кошаркарски фанови со ова хумано дело сака да се оддолжи на заедницата и уште еднаш да ја покаже својата големина како човек.

Локацијата на оваа болница не е случајна. Џордан одбра да возврати на Шарлот, градот во кој што е роден и градот кој што го оформил него како личност за да тргне по патот на успехот. За време на особено емотивниот говор тој сподели солзи на своето лице со присутните соопштувајќи:

„Ова е особено емотивно за мене што можам да возвратам на заедницата која што ми пружаше поддршка повеќе години наназад”. – изјави Мајкл Џордан.

Лоцирана во делот од градот каде што живеат жители со пониски примања, оваа клиника ќе нуди услуги за непривилегираните граѓани кои што немаат здравствено осигурување.

Во 2014 година во истражување спроведено од страна на Харвард универзитетот градот Шарлот бил рангиран на 50-то (последно) место од 50 истражувани градови во економска мобилност за децата родени во сиромаштија.

„Верувам дека твојот поштенски код или маалото во кое си роден не треба да го одредуваат квалитетот на твојата здравствена заштита- или дали воопшто можеш да добиеш здравствена заштита” – рече Џордан во неговото обраќање пред присутните.

Клиниката ќе има на располагање 12 соби-диспанзер, Рентген сала и простор за физикална терапија. Покрај тоа што ќе се грижи за здравјето на пациентите клиниката ќе има и социјален работник со намена за социјална поддршка на посетителите на клиниката.

Осигурување

АСО реши 4 пати повеќе претставки во корист на осигуреници

Објавено

на

Транспарентното работење на менаџментот на АСО придонесе да расте бројот на претставки добиени од осигуреници за работата на осигурителните компании. За три месеци АСО постапи по 52 претставки што е тројно повеќе од лани. Најбројни, во првите три месеци годинава, се поплаките на осигуреници при обештетување од автомобилска одговорност покриенa со европски извештај. Нивниот број е зголемен за речиси четири пати. (more…)

Продолжи со читање

Осигурување

Триглав Осигурување Живот на финансискиот караван на НЛБ Банка

Објавено

на

Финансискиот караван кој годинава ќе се одржи по вторпат пред експозитурите на НЛБ Банка низ земјата, од 5 мај до 5 јуни, има за цел да ги едуцира и советува клиентите на Банката за различни осигурителни или инвестициски финансиски продукти. (more…)

Продолжи со читање

Осигурување

Бројот на претставки решени во корист на осигуреници зголемен 2,5 пати

Објавено

на

Една од најособените, од вкупно 206, претставки што ги доби АСО е таа во која на осигуреник не му беше продолжено осигурувањето поради тоа што во меѓувреме му бил дијагностициран рак. АСО ги соочи двете осигурителни компании (од кои едната го предава, а другата го превзема осигуреникот) и ги разгледа условите и аргументите на трите страни. Случајот беше решен позитивно. При што двете компании се усогласија, а осигуреникот доби полиса за животно осигурување која го обезбедува кредитот. (more…)

Продолжи со читање


Популарно