Connect with us

Останато

Хрватскиот репрезентативец Анте Ребиќ ги отплатил кредитите на жителите во селото од каде потекнува!

Објавено

на

Младиот хрватски репрезентативец Анте Ребиќ дефинитивно е едно од најголемите изненадувања во финалистот на 21-от Мундијал во Русија.

Ребиќ имаше извонредна сезона во Ајнтрахт Франкфурт, а таа форма од германскиот бундеслигаш ја пренесе и во репрезентацијата, па воопшто и не чуди што во последно време се споменува трансфер во поголеми клубови. И додека нацијата е во мундијалска екстаза во исчекување на денешната разврска на СП, малкумина знаат дека Ребиќ освен што стана национален херој е – уште поголем човек.

Ребиќ е роден во Сплит, ама неговите корени се од селото Долни Вињани, во сплитско-далматинската жупанија. Селото има 500 жители и сите го сакаат Ребиќ како да им е син. Ребик е миленик на селаните, а сето тоа го открил негов поранешен соиграч Ловро Шиндик.

Додека играше за Лајпциг, Анте многу често беше со мене во Берлин. И сега се слушаме. Тој во своето село, еднаш ги плати сите банкарски кредити за 500-те жители“, откил Шиндик, кој со Ребиќ играл во младата селекција на Хрватсја

Затоа и не чуди што во целиот тој регион билборди со Ребиќ има на секој чекор.

Извор: Спорт1

Повеќе

Останато

Во Солун Самит за перспективата и соработката на Западен Балкан

Објавено

на

Во организација на Федерацијата на индустрии од Северна Грција, денес и утре во Солун ќе се одржи третиот „Thessaloniki summit“, кој оваа година е под наслов „Европската перспектива, поврзаноста, индустрискиот развој и соработката на Западен Балкан“. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Пад на вредноста на фунатата и акциите на Лондонската берза по серија оставки во Британската Влада

Објавено

на

Вредноста на фунтата утрово на Лондонската берза е намалена за повеќе од 1,0% во однос на доларот и еврото, а цените на акциите се намалуваат по информациите за оставки на британски министри поради нацрт-договорот за Брегзит. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Легард: Централните Банки треба да размислат за издавање дигитални валути

Објавено

на

Шефицата на Меѓународниот монетарен фонд, Кристин Лагард, рече дека централните банки ширум светот треба да размислат за издавање дигитална валута. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange