Connect with us

Останато

Хрватска сака да издаде 15-годишна еврообврзница?!

Објавено

на

Хрватска разгледува можност од почетокот на јули на домашниот пазар да издаде 15-годишна обврзница во евра, соопшти неименуван извор од банка, која треба да учествува во аранжирање на изданието.

– Обврзницата би била деноминирана во домашна валута дома, но би била индексирана со курсот на еврото. Информацијата за тоа кога ќе бидат отворени книгите за упис, може да стигне веќе оваа недела, рече изворот.

Останато

Членките на Македонската банкарска асоцијација се сретнаа со министерот за финансии

Објавено

на

Денес, претставници на сите членки на Македонската банкарска асоцијација, банките, штедилниците, Клириншката куќа и Македонското кредитно биро се сретнаа со мининстерот за финансии, д-р Фатмир Бесими. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими: Законот за буџет е готов и поставен на Енер

Објавено

на

Законот за буџет денеска е прикачен на „Енер“. Секој може да се вклучи во јавната расправа. Се работи за реформски закон, усогласен со неколку европски директиви, информира денеска министерот за финансии Фатмир Бесими на состанокот со Македонската банкарска асоцијација. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ФИТР: Отворен јавниот повик за иновациски ваучери – високообразовните институции се вклучуваат во развојот на домашната економија

Објавено

на

Од утрово е отворен јавниот повик за иновациски ваучери, наменет за воспоставување соработка во економски развој меѓу домашните компании и универзитетите и истражувачките центри. (more…)

Продолжи со читање

Популарно