Connect with us

Криптовалути

Хрватска компанија овозможи купување на автомобил со криптовалути

Објавено

на

Компанијата Кариќ Автомобили стана првиот продавач на автомобили во Хрватска што дозволи со криптовалути клиентите да ги плаќаат автомобилите, пренесуваат локалните медиуми.

Компанијата е лиценциран дилер за брендовите „Фиат“, „Алфа Ромео“ и „Форд“ за Хрватска, а дозволува плаќањата да се извршуваат во криптовалути како што се Bitcoin Cash, Ethereum, Bitcoin и GoCrypto, пренесуваат хрватските медиуми цитирајќи ја компанијата.

„Ние сме крајно горди што им нудиме на купувачите на нашите брендови, за прв пат на хрватскиот пазар, уште еден едноставен начин на плаќање, како одговор на зголемениот број на барања на клиентите за плаќање во криптовалути“, рече претседателот на Компанијата Кариќ Автомобили, Томислав Кариќ и притоа додаде

„Верувам дека нашиот пример ќе го следат и други трговци во индустријата, кои ќе започнат со користење на овој метод на плаќање, што ќе им користи како на продавачите, така и на купувачите“, додаде Кариќ.

Криптовалути

Централните банки ги испитуваат ефектите од можно воведување на дигитални валути

Објавено

на

Најголемите светски централни банки се здружија со цел да истражат дали е неопходно да се издадат криптовалути. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Како банкарската крипто револуција ќе дојде од Швајцарија?

Објавено

на

Швајцарија која важи за една од најдобрите држави за чување и управување со личното богатство се повеќе ќе се насочува кон употреба на криптовалута како нов и модерен начин за задржување на приватноста на корисникот.

Водејќи се од таа помисла новата банка SEBA Bank AG до седиште во Цирих и глобални лиценци ги истакна своите амбиции за употреба на криптовалутите.

Една од главните услуги на SEBA Bank AG е издавањето на дебитна картичка која благодарение на напреден софтвер може да прави плаќања и во традиционални валути и во модерни како биткоин и инстантно да ја направи конверзијата.

Со истата картичка на SEBA покрај мобилни плаќања и трансфери може да се прават трансакции за тргување на повеќе криптоберзи на кои се менуваат вредностите на различни финансиски продукти и криптодеривати.

Визијата на основачот Гидо Булер ја споделуваат и голем број на ангел инвеститори бидејќи досега неговата банка има собрано 100 милиони франци финансирање за само 2 месеци.

Швајцарија се повеќе развива позитивна крипто клима. Falcon Group во изминатите три години веќе овозможува управување со биткоин средства за корисниците.

Швајцарскиот стартап Bitcoin Suisse  исто така аплицираше за глобална лиценца во Швајцарија со што ќе може да работи од комерцијално банкарство, до чување на валути и понуда на крипто услуги.

Предностите на крипто банките кои се во самиот зачеток е брзината на отворање на сметка, издавање на дебитна картичка и бројни бенефиции во делот на приватноста и ефикасноста во тргувањето со криптодеривати.

Според Булер овие предности се повеќе ќе ги привлекуваат инвеститорите кои сакаат да го избегнат физичкиот ризик од располагање со криптовалутите, нивно чување и управување.

Визијата на швајцарските крипто банкари е нивните услуги да се пренесат и кон генералното население со поголемата употреба на криптовалутите, наместо како сега на помала група на инвеститори и иноватори.

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот е непроценлив како валута

Објавено

на

Вреднувањето на биткоинот дека претставува криптовалута која е непроценлива е многу важен атрибут, особено во земји како Аргентина и други каде во моментов расте интересот за признавање и воведување на криптовалутите како платежно средство. (more…)

Продолжи со читање

Популарно