Connect with us

Криптовалути

Хрватска го доби првиот ПОС терминал за плаќање во криптовалути

Објавено

на

Адео ПОС е првата каса во Хрватска што прифаќа уплати со криптовалути. Ова значи дека фактурите за производи и услуги ќе можат да се плаќаат со криптовалути, иако тие се издадени во хрватски куни. Постапката за плаќање е исклучително едноставна и вклучува скенирање на QR-кодот со дигитален паричник на мобилен телефон, проследено со трансфер на средства од дигиталниот паричник на сметката на компанијата со автоматска конверзија во куни.

Оваа новина се должи на загрепската софтверска компанија Неоинфо, која го разви гореспоменатиот благајнички софтвер и компанија од Вараждин специјализирана за обезбедување услуги на криптовалутниот пазар ФИМА Плус, која преку својот систем ФИМА Плеј обработува криптовалути и делува како берза за криптовалути. Тековно прифатените криптовалути се готовина од биткоин, лајткоин, етериум и други. Оваа дополнителна опција не носи дополнителни трошоци за клиентите на Adeo POS, а касата веќе ги поддржа вообичаените начини на плаќање користејќи готовина и картички, но исто така и помодерни начини за плаќање како Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay и апликацијата Settle mobile.

„Набргу откако Адео ПОС стана првиот благајник во Хрватска што поддржуваше плаќања со мобилната апликација„ Settle “, ние продолжуваме да иновираме и нудиме криптовалути први во рамките на благајната“, вели извршниот директор на Неоинфо Игор Вукмировиќ. „Прифаќањето колку што е можно повеќе начини на плаќање на мобилна телефонија е во согласност со нашата визија за развој за најкомплетниот каса на пазарот“, вели Вукмировиќ.

ФИМА Плус посочува дека дигиталната трансформација на економијата стана секојдневие и оти гледаат простор за напредок. Крипто-пазарот, како дел од дигитализацијата на финансискиот пазар и платниот систем, станува сè по регулиран, поголем и подостапен за луѓето секој ден. ФИМА Плус и Неоинфо заедно работат на ова. Од самиот почеток, ФИМА Плус се стреми да го донесе дигиталниот пазар за криптокорисници што е можно поблиску до пошироката јавност без премногу компликации. Производ на ова е FIMA Pay, услуга дизајнирана во соработка со словенечката компанија Limitlex, која овозможува плаќање во криптовалути.

Криптовалути

Кина им подели по 25 евра на граѓаните на Шенжен за популаризација на дигиталната валута

Објавено

на

Кинеските власти на 50.000 жители на Шенжен избрани по случаен избор им поделија дигитални валути во вредност од 10 милиони јуани, што е еднакво на околу 25 евра по лице. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Бесими: Користењето на „крипто валутите“ ќе се уредува со закон

Објавено

на

„Користењето на виртуелните средства со вредност познати како „крипто валути“ ќе се уредува со закон. Во моментов Министерството за финансии заедно со Управата за финансиско разузнавање како и финансиските регулатори и супервизори работат на утврдување на сите аспекти што произлегуваат од овој нов феномен. Решенијата ќе бидат имплементирани во новиот Закон за спречување перење пари и финансирање тероризам“, рече министерот за финансии, Фатмир Бесими на настанот организиран по повод означување на почетокот на проектот „Зајакнување на капацитетите на Управата за финансиско разузнавање на Република Северна Македонија“, финансиран од Кралството Холандија. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Започнува со работа првата крипто-берза во Босна и Херцеговина

Објавено

на

Првата крипто-берза во БиХ ќе започне со работа на 14 септември. (more…)

Продолжи со читање

Популарно